Trzy lata więzienia za kłamstwo polityczne


 

Tok FM

 

Trzy lata więzienia dla polityka za kłamstwo? Tego chce łódzki KOD

dżek

05.05.2017 09:44

 

– Wpadłem na ten pomysł z bezsilności i wściekłości na to, co wygadują politycy w mediach – mówił w TOK FM Krzysztof Dudek, członek KOD, pomysłodawca projektu ”Kłamstwo polityczne”.

Łódzki KOD chce zmian w kodeksie karnym, wkrótce będą zbierane podpisy pod inicjatywą ”Kłamstwo polityczne”. KOD chce kar więzienia dla polityków, którzy naumyślnie wprowadzają opinię publiczną w błąd.

Jakich chcą zmian? Np. Art. 231 b par.1 brzmi: „Kto będąc funkcjonariuszem publicznym w rozumieniu art. 115 par. 13 świadomie przekazuje nieprawdziwe informacje wprowadzając opinię publiczną w błąd, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. W projekcie KOD odpowiedzialności karnej podlegać mają również osoby pełniące funkcje w organach partii politycznych, stowarzyszeń fundacji i innych podmiotów prowadzących działalność polityczną. Karą miałby być orzeczony przez sąd zakaz pełnienia funkcji publicznych.

  • Tak naprawdę chodzi o to, by znaleźć instrument do obrony obywateli przez oczywistymi kłamstwami polityków i osób sprawujących funkcje polityczne – wyjaśniał Krzysztof Dudek, członek KOD, pomysłodawca projektu ”Kłamstwo polityczne”. – Polityk jest osobą zaufania publicznego, pełni funkcje, która powoduje określone konsekwencje dla obywateli, a wszystkie zawody (zaufania publicznego) podlegają odpowiedzialności karnej – wyjaśniał. I dodał, że chodzi o celowe wprowadzanie w błąd i oczywiste kłamstwa.
  • Już dość tego. Ja wpadłem na ten pomysł z bezsilności i wściekłości na to, co wygadują politycy w mediach – dodał Dudek.

 

 

TokFm