Skarbnica greckiej kultury


WiadomościOnet

 

IAR

dzisiaj 10:23

Grecja: archeologiczne skarby ukryte na starożytnym cmentarzu

Starożytny cmentarz w Palio Faliro w Atenach – jedno z najważniejszych tego typu miejsc w Attyce – odsłania swoje tajemnice. Po pierwszych wynikach prac badawczych specjaliści informują o kopalni wiedzy na temat ludzi żyjących w starożytności.

Pochówki na cmentarzu w Palio Faliro odbywały się przez prawie trzy stuleciaFoto: ThinkstockPochówki na cmentarzu w Palio Faliro odbywały się przez prawie trzy stulecia

Cmentarz odkryto kilka lat temu, ale wyniki mrówczej pracy naukowców stopniowo ukazują, jak cenne to znalezisko. Pochówki na cmentarzu w Palio Faliro odbywały się przez prawie trzy stulecia: od początku V w. p. n. e. do końca VIII w. Znajduje się tam ponad 1500 grobów, w tym około 400 niemowląt i dzieci chowanych w ceramicznych naczyniach.

 

Większość z nich jest prosta, są to doły wykopane w ziemi. Niewiele jest też wśród nich urn. Oprócz ludzkich szkieletów znaleziono pochowane szczątki zwierząt, między innymi koni. Najciekawszym odkryciem są miejsca pochówku tych, których śmierć była tragiczna. Jest tam 80 szkieletów w łańcuchach, których odnalezienie zostało w ubiegłym roku zaliczone przez amerykański magazyn „Archeology” do 10 najważniejszych wydarzeń archeologicznych.

Badania potrwają co najmniej pięć lat. Prowadzi je laboratorium archeologiczne Malcolma H. Wienera z Amerykańskiej Szkoły Studiów Klasycznych w Atenach. Naukowcy, którzy analizują ponad 1000 szkieletów, chcą zebrać informacje na temat nawyków żywieniowych, wieku, płci, relacji, chorób, ran i wszystkiego, co odcisnęło się na kościach ludzi żyjących w starożytności.

 

 

(BB)

Onet Wiadomości

Źródło: IAR