Establishment wrzeszczy, że Putin robi wybory we Francji. A zatem wynik jest już znany


OnetWiadomości

 

PAP

dzisiaj 10:13

Francja: Centralna Komisja Wyborcza bada atak hakerów na sztab Macrona

Francuska Centralna Komisja Wyborcza zajęła się dziś sprawą ataku hakerów na sztab wyborczy kandydata do prezydentury Emmanuela Macrona – podała agencja AP. Jutro we Francji odbędzie się II tura wyborów prezydenckich.

 

Plakat wyborczy Emmanuela MacronaFoto: Joel Saget / AFPPlakat wyborczy Emmanuela Macrona

Macron zmierzy się z kandydatką ze skrajnej prawicy Marine Le Pen. Według ostatniego sondażu opublikowanego wczoraj, przed ciszą wyborczą, wygrywa on ze swą rywalką stosunkiem głosów 63 do 37.

 

Sztab Macrona ogłosił wczoraj wieczorem, że padł ofiarą „zmasowanego ataku” niezidentyfikowanych hakerów po tym, jak do sieci przeniknęło ok. 9 gigabajtów dokumentów i danych.

„Ruch »En Marche« (Naprzód) został dziś wieczorem celem zmasowanego i skoordynowanego ataku hakerskiego, który umożliwił przeniknięcie do mediów społecznościowych różnych wewnętrznych informacji” – głosi komunikat sztabu Macrona. Dane te umieścił użytkownik nazywający siebie EMLEAKS na stronie internetowej typu Pastebin, która umożliwia anonimowe publikowanie jakichkolwiek tekstów.

Według komunikatu prawdziwe dokumenty zostały pomieszane z fałszywymi, aby wywołać jeszcze większe zamieszanie. Dokumenty mają dotyczyć m.in. wewnętrznych danych z przebiegu kampanii, w tym e-maili i rozliczeń finansowych.

Sztab Macrona nie oskarżył o atak żadnego ugrupowania politycznego, ale porównał go do ujawnienia e-maili Partii Demokratycznej przed ubiegłorocznymi wyborami prezydenckimi w USA, co osłabiło kandydatkę Demokratów do Białego Domu Hillary Clinton. O atak ten oskarżano hakerów rosyjskich.

 

 

(BB)

Onet Wiadomości

Źródło: PAP