Wrocław Ukraińcami stoi


 

wMeritum.pl

 

9:20:06

 

Wrocław Ukraińcami stoi. Lokalne stowarzyszenie publikuje zaskakujące statystyki

Wrocław Ukraińcami stoi. Lokalne stowarzyszenie publikuje zaskakujące statystyki

Opublikowano: 20 Kwi 2017Tags: praca, raport, statystyki, Ukraina, ukraińcy, Wrocław

Wydrukuj E-mail

„W stolicy Dolnego Śląska mieszka nawet 64 tysięcy Ukraińców. Do Wrocławia przyjeżdżają głownie do pracy” – czytamy na portalu gazetawroclawska.pl. Lokalne stowarzyszenie, Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia, opublikowało statystyki, z których wynika, iż, co dziesiąty mieszkaniec miasta to obywatel Ukrainy.

Ukraińcy są najliczniejszą mniejszością narodową zamieszkującą stolicę Dolnego Śląska. Co dziesiąty mieszkaniec miasta to obywatel zza naszej wschodniej granicy. Takie statystyki podaje Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia powołując się na dane z raportu społecznego „Diagnoza Wrocławia” – pisze gazetawroclawska.pl.

Autorzy raportu, Krzysztof i Marek Karabon, podają, że we Wrocławiu mieszka do 51 do 64 tysięcy Ukraińców. Przyjeżdżają głównie do pracy. Bardzo często spotkamy ich w restauracjach, pubach, czy sklepach. Przybysze zza wschodniej na podobną skalę zajmują się również sprzątaniem, pracują w charakterze ochroniarza, sekretarki, pracownika biurowego, czy call-center. Spora grupa wykonuje również usługi w sektorze budowlanym.

Krzysztof Karabon uważa, że obecność migrantów z Ukrainy pozytywnie wpływa na rozwój gospodarczy i społeczny miasta. Jego zdaniem Ukraińcy „dostarczają rozwijającemu się miastu rąk i głów do pracy”. Współautor wspomnianego raportu twierdzi również, że władze Wrocławia powinny prowadzić działania dążące do zwiększenia migracji ze Wschodu. Na przykład poprzez wspieranie ukraińskiej kultury we Wrocławiu czy kontynuację działań przeciwko nacjonalizmowi – powiedział.

źródło: gazetawroclawska.pl
Fot. pixabay.com