Poszukiwanie zemsty


OnetWiadomości

 

PAP

dzisiaj 06:27

„Nasz Dziennik”: Apelują do prezydenta Andrzeja Dudy. „Mordercy wciąż z orderami”

Kilkadziesiąt tysięcy osób apeluje do prezydenta o pozbawienie morderców mjr. Mariana Bernaciaka „Orlika” orderów Virtuti Militari – czytamy w dzisiejszym „Naszym Dzienniku” w artykule pt. „Mordercy z orderami”.

 

Prezydent Andrzej DudaFoto: Jakub Kaczmarczyk / PAPPrezydent Andrzej Duda

„Zwracamy się z apelem do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy o odebranie Orderów Virtuti Militari żołnierzom reżimu komunistycznego odznaczonym za udział w akcji przeciwko polskiemu podziemiu niepodległościowemu, w wyniku której poniósł śmierć mjr Marian Bernaciak ps. „Orlik” – czytamy w cytowanej przez „ND” petycji, którą podpisało w internecie już ponad 13,4 tys. osób.

 

Jak informuje „ND”, wraz z podpisami sygnatariuszy, którzy udzielali jej poparcia podczas Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, jest ich ok. 35 tys. „Paczka z 20 tys. podpisów została złożona przez popierających akcję posłów PiS Michała Dworczyka i Jacka Sasina w Kancelarii Prezydenta już pod koniec marca 2016 r. Do sygnatariuszy nie docierają jednak żadne reakcje na apel” – czytamy.

Według dziennika, „Kancelaria, pytana o odebranie najwyższego polskiego odznaczenia wojskowego nie tylko mordercom Bernaciaka, ale i innym osobom, które otrzymały je za udział w zwalczaniu podziemia niepodległościowego, w momencie rozpoczęcia akcji poinformowała, że aktualnie nie prowadzi takich działań”.

Sygnatariusze apelu podkreślają, że należy odebrać order VM wszystkim, którzy niegodnie go otrzymali w okresie PRL. Podpisani pod petycją zwracają uwagę, że jest to przejaw elementarnej sprawiedliwości. „Potrzebujemy szacunku dla samych siebie, naszych poprzedników, dla Polski, o którą walczyły pokolenia” – podkreślają uczestnicy akcji, cytowani przez „Nasz Dziennik”.