Ukraina ce EuropaPORTAL POLSKIEGO RADIA SA

 

Koniec wiz do UE dla Ukraińców? Jest termin otwarcia granic

ostatnia aktualizacja:18.04.2017 07:08

12 czerwca Unia Europejska planuje znieść wizy dla obywateli Ukrainy – dowiedziało się nieoficjalnie Polskie Radio. W tej sprawie ostatnie słowo należy jeszcze do krajów członkowskich, które do tej pory zwlekały z decyzją, ale wiele wskazuje na to, że teraz termin ma być dotrzymany.

 

  • 12 czerwca – planowany termin zniesienia wiz do UE dla Ukraińców. Korespondencja Beaty Płomeckiej (IAR)

Polsko-ukraińskie przejście graniczne

Polsko-ukraińskie przejście graniczneFoto: Przemysław Czopor, CC BY 3.0

Komisja Europejska już rok temu zaleciła zniesienie wiz, ale kraje członkowskie nie chciały się zgodzić w obawie przed wzrostem migracji. Teraz może pojawić się jeszcze próba opóźnienia decyzji w związku z wyborami prezydenckimi we Francji, ale – jak mówią unijni dyplomaci – raczej nie powinno do tego dojść.

Zielone światło dla zniesienia wiz kilka tygodni temu dał Parlament Europejski. – Powiedzieć, że jest najwyższy czas, to powiedzieć za mało. To jest rzecz, która powinna już dawno się zdarzyć. Jest to bardzo ważny sygnał, konieczny i zasłużony – ocenił w rozmowie z Polskim Radiem europoseł Jacek Saryusz-Wolski, który od lat zajmuje się w Parlamencie sprawami Ukrainy.

Podobnego zdania jest europoseł Kazimierz Michał Ujazdowski. – To jest dobry znak. Społeczeństwo, które chce być w ścisłym związku ze wspólnotą europejską powinno mieć dostęp bez granic – powiedział europoseł.

Jeśli termin 12 czerwca zostanie dotrzymany, to od tego dnia Ukraińcy, którzy mają biometryczne paszporty, będą mogli wjeżdżać do Unii bez wiz na wakacje, w interesach lub do rodziny. Otwarcie granic nie będzie równoznaczne z pozwoleniem na pracę.

fc

Zobacz więcej na temat: unia europejska wizy ukraina świat