Wódz Wrocławia zaprasza jaczejkę Sorosa


 

logo Polonia Christiana

DZISIAJ JEST

NIEDZIELA 16 KWIETNIA

Uczelnia Sorosa może rozpocząć działalność we Wrocławiu. Dutkiewicz napisał list do rektora

Data publikacji: 2017-04-15 17:00

Data aktualizacji: 2017-04-15 17:14:00

Uczelnia Sorosa może rozpocząć działalność we Wrocławiu. Dutkiewicz napisał list do rektora

fot. Danny Gys / Reporters/Forum

Funkcjonujący w Budapeszcie Uniwersytet Środkowoeuropejski (CEU), w razie konieczności będzie mógł przenieść swoją działalność do Wrocławia. Zdecydowany sygnał w tej sprawie wystosował prezydent stolicy Dolnego Śląska Rafał Dutkiewicz, który napisał list do rektora uczelni. Uniwersytet został założony w 1991 roku i jest utrzymywany ze środków fundacji George’a Sorosa. Uczelnia kształci studentów w zakresie nauk społecznych i humanistycznych.

Problemy działającego w Budapeszcie Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego trwają od czasu, gdy premier Węgier Victor Orban publicznie zapowiedział likwidację uczelni założonej i finansowanej przez miliardera George’a Sorosa. Uczelnia może mówić o coraz większych kłopotach ponieważ węgierski parlament przyjął nowelizację ustawy o szkolnictwie wyższym, która zdecydowanie utrudni funkcjonowanie Uniwersytetu. Uczelnia otrzymała czas na dostosowanie się do nowego prawa, ale media informują, że w obliczu niechęci węgierskiego rządu, fundator uczelni będzie chciał zmienić jej otoczenie i przenieść ją do innego państwa.

Z pomocą uczelni przyszedł prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, który wystosował list do rektora Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego, w którym zaproponował przeniesienie lokalizacji uczelni do stolicy Dolnego Śląska. Dutkiewicz podkreśla w liście, że wartości promowane przez CEU są dla niego szczególnie ważne i bliskie jego wizji demokratycznego zarządzania miastem.

„Jestem głęboko przekonany, że w dzisiejszym mocno podzielonym świecie jedynym rozwiązaniem jest przestrzeganie zasad sprecyzowanych w misji Pana Uniwersytetu, czyli promocja demokracji i praw człowieka, przyjęcie w działaniu zarówno lokalnej, jak i międzynarodowej perspektywy, szacunek dla różnorodności kultur i narodowości oraz rozwiązywanie różnic poprzez debatę, a nie negację (…) Biorąc powyższe argumenty pod uwagę, Wrocław mógłby być odpowiednim partnerem dla Central European University” – czytamy w liście prezydenta Wrocławia skierowanym do władz Uniwersytetu.

Rafał Dutkiewicz podkreśla dodaje również, że jeśli władze uczelni zdecydują się na specjalny konkurs, w którym rozstrzygnie się gdzie w przyszłości będzie funkcjonował Uniwersytet Środkowoeuropejski, Wrocław oficjalnie zgłosi swoją kandydaturę. Podobną deklarację złożył wcześniej prezydent Słupska Robert Biedroń.

Źródło: wolnosc24.pl, wpolityce.pl

WMa

Read more: http://www.pch24.pl/uczelnia-sorosa-moze-rozpoczac-dzialalnosc-we-wroclawiu–dutkiewicz-napisal-list-do-rektora,50936,i.html#ixzz4eOsPijKL