A cóż tam panie na Ukrainie?


 

16 kwietnia 2017

NEon24.pl

ZYGMUNTBIALAS

 

 

Zygmunt Białas

 

ŚWIAT 15.04.2017 14:098 komentarzy

Co się dzieje na Ukrainie – 15.04.2017.

 

Według oświadczeń dowództwa armii Donbasu żołnierze DRL i ŁRL są uzbrojeni i dobrze przygotowani do obrony ojczyzny w sytuacji spodziewanej wielkiej ofensywy Kijowa.

Opracowano plany działań poszczególnych bojowników i oddziałów, jak również określono miejsca formowania jednostek. Oto film propagandowy z Donbasu, mający na celu wykazanie determinacji władz i mieszkańców:

https://www.youtube.com/watch?v=JJVk_Yn7z-I

Władze DRL i ŁRL ustanowiły na przejściach granicznych ośrodki pomocy społecznej, które w ramach działań humanitarnych zamierzają zjednoczyć ludność Donbasu z mieszkańcami wschodniej Ukrainy. Tam, na okupowanych przez Kijów terenach narasta terror wobec ludności cywilnej. Im bardziej ubożeją ludzie w zachodniej i środkowej Ukrainie, tym więcej cierpią mieszkańcy okupowanych części Noworosji. Mężczyźni porywani są przez bojowników nazi-batalionów i przez żołnierzy regularnej armii w celu uzyskania okupu. Trzeba zapłacić w dolarach lub euro. Jeśli rodzina nie wykupi zakładnika, zostaje on zamordowany.

W takich ‚interesach’ brał udział pułkownik SBU w Mariupolu. Na krótko przed jego aresztowaniem wybuchła bomba w jego samochodzie. ‚Biznesmen’ stracił obie nogi, ale żył jeszcze. Na Ukrainie ogólnie wiedzą, że pieniądze uzyskane w tych ‚transakcjach’, płyną ponoć do ludzi z kijowskiego rządu. Dlatego należało zapobiec temu, by pułkownik przeżył zamach. Pozwolono mu wykrwawić się w karetce pogotowia. Kolejny lukratywny biznes to usuwanie ludności wschodniej Ukrainy z ich domów i mieszkań. Skradzione nieruchomości zostają sprzedane.

Znalezione obrazy dla zapytania elektrownie na ukrainie

Dla Ukrainy jest to fatalny krok. Bez donbaskiego węgla antracytowego nie mogą działać ukraińskie siłownie opalane węglem. Elektrownie w Ukraince (koło Kijowa), w Dniepropetrowsku i Charkowie zostały zamknięte z powodu braku węgla. Kijów ogłosił wprawdzie, że sprowadzi węgiel z Afryki Południowej, Australii, Anglii lub z USA, ale jest to trudne do zrealizowania, bo te siłownie nie są przystosowane dla tego rodzaju węgla. Musiałyby nastąpić techniczne zmiany, a na to zbankrutowanej Ukrainie brakuje pieniędzy. Poza tym nie ma żadnych umów z tymi państwami. Można przypuszczać, że kontrahenci wątpią w wypłacalność Kijowa.

Także duże zakłady przetwórstwa stali i metali zostały zmuszone do zatrzymania produkcji z powodu braku węgla. Dotyczy to również potężnego Dniepropetrowskiego Kombinatu Metalurgicznego w Kamenskoje, zatrudniającego ponad 10 tysięcy pracowników. Niedobór węgla w elektrowniach zmusza operatorów do zmniejszenia produkcji energii, więc prąd jest wyłączany codziennie przez wiele godzin. Inne przedsiębiorstwa też nie mogą nic produkować. Następuje deindustrializacja Ukrainy, bezrobocie rośnie, dług państwowy też, fabryki upadają, a ludzie cierpią. Ukraina pogrąża się w nędzy i zniszczeniu.

Podobny obraz

Pomimo wzrastającego bezrobocia i ubóstwa wzrastają ceny. Zachodni Ukraińcy ponoszą teraz konsekwencje kijowskiej polityki prowojennej i antyrosyjskiej. Pochwała zdobycia ‚przywilejów UE’, z którym to hasłem zgadzało się wielu Ukraińców na Majdanie, brzmi dzisiaj nad Dnieprem jako jawne szyderstwo. Ludzie w zachodniej Ukrainie są zdesperowani i agresywni. Dlatego nikt nie odważył się na ponowną podwyżkę gazu. Zamiast tego wprowadzono po prostu opłatę za ‚udostępnienie’ gazu. Już 60% Ukraińców żyje poniżej granicy ubóstwa i jest to tendencja rosnąca.

Przetłumaczył (fragment): Zygmunt Białas

Link do wersji niemieckiej:
http://quer-denken.tv/bericht-aus-der-ukraine-vom-12-april-2017/