Sąd zablokował akcje spółki najbogatszego ukraińskiego oligarchy


TVN24 BiŚ

 

2214.06 z dn. 12.04.20172,2102,2202,230

09:0012:0015:00

14 KWIETNIA 2017, 21:25

 

Sąd zablokował akcje spółki najbogatszego Ukraińca

 

Ukraińscy oligarchowie. Jak bardzo skurczyły się ich majątki?

Foto: Shutterstock | Video: TVN BiŚFoto: Achmetow przejął kontrolę nad Ukrtelekomem w 2013 roku | Video: Ukraińscy oligarchowie. Jak bardzo skurczyły się ich majątki?

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

 

Sąd rejonowy dzielnicy Peczersk w Kijowie zablokował akcje Ukrtelekomu, największego operatora telekomunikacyjnego Ukrain. Należy on do najbogatszego obywatela tego kraju Rinata Achmetowa.

Wraz z akcjami Ukrtelekomu zakazano dysponowania akcjami jego spółki córki TryMob.

Śledztwo prokuratora

Ukraińscy oligarchowie. Jak bardzo skurczyły się ich majątki?

Ukraińscy oligarchowie. Jak bardzo skurczyły się ich majątki?

Poznaj najważniejszych ludzi na Ukrainie, którzy tracą nie tylko wpływy na skute… ZOBACZ WIĘCEJ »

Prokurator generalny Jurij Łucenko oświadczył wcześniej, że śledztwo w tej sprawie prowadzi wydział prokuratury do walki ze zorganizowaną przestępczością. Według Łucenki Ukrtelekom w 2011 roku przeszedł w prywatne ręce po zaniżonej cenie, a na jego sprzedaż nielegalnie wydzielono pieniądze z budżetu państwa. Miało do tego dojść na polecenie ówczesnego prezydenta Wiktora Janukowycza.
Achmetow przejął kontrolę nad Ukrtelekomem w 2013 roku. Jego SCM (System Capital Management) nabył wówczas 100 proc. akcji cypryjskiej spółki UA Telecominvest Limited, właściciela ukraińskiej firmy ESU, do której z kolei należało do tego czasu 92,79 proc. akcji Ukrtelekomu. ESU była spółką córką zarejestrowanej w Austrii firmy EPIC.
Przygotowania do prywatyzacji ukraińskiego państwowego monopolisty telekomunikacyjnego rozpoczęły się w końcu lat 90.
W 2011 r. ukraiński Fundusz Mienia Państwowego sprzedał 92,79 procent akcji Ukrtelekomu za ponad 10,5 miliarda hrywien, czyli równowartość 2,4 mld dolarów firmie ESU. W momencie prywatyzacji liczba abonentów Ukrtelekomu przekraczała 10 mln osób. Przedsiębiorstwo jest liderem w świadczeniu usług internetowych.
Wywodzący się z Doniecka na wschodniej Ukrainie Achmetow, skąd karierę polityczną zaczynał ukrywający się dziś w Rosji Janukowycz, jest potentatem metalurgicznym i właścicielem klubu piłkarskiego Szachtar Donieck. Agencja Bloomberg umieściła w tym roku Achmetowa na 483. miejscu swojej listy 500 miliarderów, szacując wartość jego majątku na 3,66 mld dolarów.

Autor: tol/ms / Źródło: PAP