Korei przychodziło już walczyć z napastującym ją Imperium Pokoju, któremu strącono wówczas ponad 1000 samolotów


 

„TIMES”: KLUCZEM DO POSKROMIENIA KOREI PÓŁNOCNEJ SĄ CHINY

ŚWIAT

Dzisiaj, 15 kwietnia (11:00)

Brytyjski „Times” apeluje, by Chiny aktywniej włączyły się w rozwiązanie kryzysu na Półwyspie Koreańskim. W komentarzu dziennik wyrokuje, że to postawa Pekinu jest kluczem do poskromienia ambicji nuklearnych reżimu Kim Dzong Una.

Kim Dzong Un /REUTERS/Damir Sagolj  /FORUM

Kim Dzong Un /REUTERS/Damir Sagolj /FORUM

„Ostrzeżenia są apokaliptyczne” – pisze „Times” w komentarzu redakcyjnym i pyta: „Czy nuklearna konfrontacja po latach pozowania, siania strachu i udawania jest nagle możliwa? Świat musi mieć nadzieję, że tak się nie stanie” – pisze gazeta, ale dodaje, że „nadzieja nie jest dobrym przewodnikiem w polityce”.

 

Według dziennika, kluczową rolę mają tu Chiny. „Times” pisze, że dotychczas Pekin nie wywierał mocnej presji na Pjongjang, bo załamanie się reżimu Kim Dzong Una spowodowałoby falę uchodźców i wzmocniło rolę Seulu, popieranego przez Stany Zjednoczone. Dziennik przekonuje jednak, że musi się to zmienić.
„Chiny powinny wziąć na serio ofertę Donalda Trumpa: umowę handlową w zamian za intensywne kroki zmierzające do powstrzymania koreańskiego parcia ku nuklearnemu Armagedonowi” – pisze „Times”. Jednocześnie dziennik apeluje: „W swoim własnym interesie Chiny muszą zaciągnąć Koreę Północną do stołu negocjacyjnego”.

Informacyjna Agencja Radiowa