KRLD.: armia zapowiada "bezlitosne spustoszenie" USA w razie ataku


OnetWiadomości

 

PAP

dzisiaj 14:01

Korea Płn.: armia zapowiada „bezlitosne spustoszenie” USA w razie ataku

Armia Korei Północnej zapowiedziała dziś „bezlitosne spustoszenie” USA w razie ewentualnego ataku militarnego. – Odpowiedź będzie bezwzględna, by agresorzy jej nie przeżyli – oświadczyła.

 

Prezydent USA Donald TrumpFoto: AFPPrezydent USA Donald Trump

We wtorek amerykański prezydent Donald Trump po raz kolejny ostrzegł reżim Korei Płn. „Korea Północna szuka kłopotów. Jeśli Chiny postanowią pomóc, byłoby świetnie. Jeśli nie, rozwiążemy ten problem bez nich! USA” – napisał Trump na Twitterze, odnosząc się do rozwijania przez Pjongjang programu zbrojeń nuklearnych i programu rakietowego.

W sobotę USA wysłały w kierunku wybrzeży Korei Płn. lotniskowiec USS Carl Vinson, kilka niszczycieli oraz krążowników rakietowych.

Światowe media spodziewają się uroczystej parady w Pjongjangu z okazji przypadającej jutro 105. rocznicy urodzin Kim Ir Sena, założyciela komunistycznej Korei Płn. i dziadka obecnego przywódcy Kim Dzong Una. Dotychczas zdarzało się, że z okazji ważnych rocznic reżim przeprowadzał testy rakietowe lub nuklearne.

Szef MSZ Chin Wang Yi oświadczył w Pekinie, iż ktokolwiek wywoła wojnę na Półwyspie Koreańskim, „będzie musiał wziąć na siebie historyczną odpowiedzialność i zapłacić za to cenę”.

Wang ostrzegł, że konflikt w związku z kryzysem wokół Korei Płn. „może wybuchnąć w każdym momencie” i „nikt nie wyjdzie z niego zwycięsko”. Dodał, iż „dialog jest jedyną drogą wyjścia z sytuacji”.