“Korea nie będzie czekać na prewencyjny atak USA”


OnetWiadomości

 

PAP

dzisiaj 06:51

Szef dyplomacji Korei Płn. dla AP: o próbie jądrowej zdecyduje kierownictwo

Pjongjang przeprowadzi próbę jądrową, gdy tylko najwyższe kierownictwo kraju uzna to za celowe. Korea nie będzie czekać z założonymi rękami na prewencyjny atak USA – oświadczył wiceminister spraw zagranicznych Korei Północnej w wywiadzie dla AP. I potępił „agresywne tweety” prezydenta USA Donalda Trumpa nt. Korei Północnej.

 

Donald Trump: Korea Północna szuka kłopotówFoto: AFPDonald Trump: Korea Północna szuka kłopotów

Han Song Ryol ocenił, że sytuacja na Półwyspie Koreańskim przypomina sobą „błędne koło”, w związku z narastaniem napięcia między Koreą Północną i sojusznikami Stanów Zjednoczonych. Zaznaczył, że decyzja o szóstej próbie z bronią jądrową należy wyłącznie do władz Korei Płn., które podejmą ją bez oglądania się na społeczność międzynarodową.

 

Wiceminister potępił „agresywne tweety” prezydenta USA Donalda Trumpa nt. Korei Płn., które – jak ocenił – „istotnie komplikują sytuację”. Wczoraj prezydent Donald Trump oświadczył, że „Korea Płn. stała się problemem, którym musimy się zająć” i podkreślił, że pokłada duże nadzieje w mediacji przywódcy Chin Xi Jinpinga, z którym spotkał się przed tygodniem i z którym rozmawiał w środę przez telefon.

Dodał, że według jego wiedzy, przywódca Chin próbuje obecnie wywrzeć presję na władze Korei Północnej, aby dla własnego dobra zaprzestały dalszych prób balistycznych oraz prób z bronią jądrową. Z kolei we wtorek Trump po raz kolejny ostrzegł komunistyczny reżim w Pjongjang, że nierespektowanie rezolucji Rady Bezpieczeństwamoże się dlań źle skończyć.

„Korea Północna szuka kłopotów. Jeśli Chiny postanowią pomóc, byłoby świetnie. Jeśli nie, rozwiążemy ten problem bez nich! USA” – napisał Trump na Twitterze, odnosząc się do rozwijania przez Pjongjang programu zbrojeń nuklearnych i programu rakietowego.

Korea Płn. powinna „dla własnego bezpieczeństwa” wstrzymać jakiekolwiek plany nowych prób nuklearnych i rakietowych – ostrzegł w środę chiński tabloid „Global Times”. Dziennik napisał, że USA nigdy nie zgodzą się na to, by reżim w Pjongjangu dysponował bronią atomową.

Komentarz w prorządowym tabloidzie pojawił się po wtorkowych ostrzeżeniach północnokoreańskich mediów o możliwości nuklearnej odpowiedzi Pjongjangu na ewentualny atak amerykańskiej grupy okrętów wojennych. W sobotę USA wysłały w kierunku wybrzeży Korei Północnej lotniskowiec USS Carl Vinson, kilka niszczycieli oraz krążowników rakietowych.

W swym komentarzu „Global Times” określił obecną sytuację na Półwyspie Koreańskim jako najbliższą „militarnego starcia” od przeprowadzenia przez Koreę Płn. pierwszej próby atomowej w 2006 roku. „Trump chce uchodzić za człowieka dotrzymującego słowa”, a „USA dają do zrozumienia, że nie zgadzają się na współistnienie z uzbrojonym w broń atomową Pjongjangiem” – podsumował chiński dziennik.

105. rocznica urodzin Kim Ir Sena

Światowe media spodziewają się uroczystej parady w Pjongjangu z okazji przypadającej w sobotę 105. rocznicy urodzin Kim Ir Sena, założyciela komunistycznej Korei Płn. i dziadka obecnego przywódcy Kim Dzong Una. Dotychczas zdarzało się, że reżim przeprowadzał testy rakietowe oraz nuklearne z okazji ważnych rocznic.

 

 

(ks)

Onet Wiadomości

Źródło: PAP