Sądownictwo nie może być ponad prawem


Advertisement

Wiadomości Gazeta.pl

 

Oczy zwrócone na Misiewicza. W tym czasie do Sejmu trafił ważny projekt. Wzmocni Ziobrę

Tomasz Setta

12.04.2017 21:28

 

Zbigniew Ziobro w Sejmie

Zbigniew Ziobro w Sejmie (Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta)

Posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt nowelizacji bardzo ważnej ustawy – o sądach powszechnych. Tego samego dnia, kiedy uwaga mediów była skierowana na Bartłomieja Misiewicza.

 

Projekt znalazł się na sejmowych stronach w środę. Jest dość obszerny – liczy prawie 90stron, z czego 37 to uzasadnienie. Najważniejsze, kluczowe zmiany zaproponowane przez PiS – które znacząco wzmocnią pozycję ministra sprawiedliwości – sprowadzają się do kilku punktów.

Zmiana 1

Dotyczy wybierania prezesów sądów apelacyjnych, okręgowych i rejonowych.

Dziś prezesów w apelacjach i okręgach wskazuje minister sprawiedliwości za zgodą zgromadzeń ogólnych, czyli innych sędziów. Po zmianach, minister będzie dodatkowo typował także prezesów i wiceprezesów w sądach najniższego szczebla – rejonowych. I będzie miał przy tym dużo większą swobodę niż teraz. Swój wybór będzie przedstawiał pozostałym sędziom już post factum.

W uzasadnieniu przyznano wprost: chodzi o „wzmocnienie nadzoru sprawowanego przez ministra sprawiedliwości„. Kto będzie mógł zablokować jego decyzje? Krajowa Rada Sądownictwa. Ale tylko teoretycznie, bo i KRS dotkną wkrótce poważne zmiany.

Zmiana 2

Ministrowi będzie też łatwiej odwołać urzędujących prezesów i wiceprezesów. Dodano bowiem nowe okoliczności, kiedy można to zrobić. To „stwierdzenie szczególnie niskiej efektywności w zakresie nadzoru administracyjnego lub organizacji pracy” oraz „złożenie rezygnacji”.

Dziś procedurę odwołania może skutecznie zablokować KRS. I minister sprawiedliwości, także po zmianach, nadal będzie musiał zasięgnąć jej opinii w tej sprawie. Ale od teraz opinia ta nie będzie dla niego „wiążąca”.

Zmiana 3

Ostatnia z najważniejszych zmian to kwestia oświadczeń majątkowych. Dziś składają je tylko sędziowie, podczas gdy w myśl projektu będą musieli robić to także dyrektorzy i zastępcy dyrektorów sądów.

Wszyscy będą musieli pamiętać, by w takim oświadczeniu wymienić nie tylko należące do nich np. nieruchomości, ale – to nowość – także ruchomości o wartości powyżej 10 tys. złotych.

Projekt wprowadza również inne, pomniejsze zmiany, jak losowe przydzielanie spraw sędziom czy wprowadzenie tzw. koordynatorów „do spraw współpracy międzynarodowej i praw człowieka w sprawach cywilnych”. 

Zgodnie z planami posłów PiS, ustawa miałaby wejść w życie już 1 lipca tego roku.

Jeszcze jeden ruch Ziobry

Na tym nie koniec ruchów Ziobry ws. sędziów. Prokurator Generalny zaskarżył do TK zasady wyboru sędziów – członków KRS. W opinii ministra ustawa z 2011 r. m.in. ogranicza prawa wyborcze sędziów przy wyłanianiu ich przedstawicieli do KRS, stawiając na uprzywilejowanej pozycji sędziów sądów wyższych instancji.