Rosyjska prasa o wizycie Rexa Tillersona: pozytywny sygnał


WP Wiadomości

 

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

ROSJA

 

OPRAC. MAREK GRABSKI

12h temu

Rosyjska prasa o wizycie Rexa Tillersona: pozytywny sygnał

Po wizycie w Moskwie sekretarza stanu USA Rexa Tillersona świat otrzymał sygnał, że pierwszą próbę „dogadania się” Rosji i USA można uznać jeśli nie za zakończoną sukcesem, to przynajmniej za przynoszącą rezultaty – ocenił dziennik „Izwiestija”.

 

Rosyjska prasa o wizycie Rexa Tillersona: pozytywny sygnał

(PAP/EPA)

„Bez awantur, bez sensacji”

„Moskwa i Waszyngton dostrzegły wspólne perspektywy” – podkreśla „Izwiestija”, zauważając jednak, że Moskwa i Waszyngton nadal „patrzą na Syrię z różnych punktów widzenia”. W ocenie gazety „najważniejsze jest to, że w trakcie krótkiej, ale bardzo intensywnej wizyty strony zdołały uzgodnić dalsze kroki w celu wyjścia z kryzysu w stosunkach dwustronnych”.

Z kolei dziennik gospodarczy „Wiedomosti” przypomina, że wizyta Tillersona w Moskwie była długo oczekiwana. Przebiegła „bez awantur” i „bez sensacji”, ale też nie zakończyła się przełomem – podsumowuje gazeta, która w tytule zaznacza, że rozmowy Tillersona w Moskwie miały status „pośredni”.

Cytowane przez prasę źródła w rosyjskich instytucjach zapewniają o gotowości Rosjido poszukiwania porozumienia z USA. „Wiedomosti” przytaczają źródło zbliżone do ministerstwa obrony, którego zdaniem „w Moskwie nie zamyka się drzwi na dialog z administracją Donalda Trumpa”. Nie ma również, jak zapewnia źródło, „nastawienia na to, że niebezpieczna konfrontacja z USA jest nieunikniona”. Również „Izwiestija”, powołując się na źródło w kręgach dyplomatycznych relacjonują, że w czasie rozmów z Tillersonem „Moskwa nie stawiała Waszyngtonowi żadnego ultimatum”.

„Cele, o których publicznie nie informowano”

Politolog Nikołaj Złobin z amerykańskiego think tanku Center on Global Interest w rozmowie z „Izwiestijami” zwrócił uwagę, że Tillerson w Moskwie mógł realizować dwa cele, o których publicznie nie informowano. Mogło to być na przykład wysłuchanie jakichś informacji poufnych, które nie zostaną upublicznione, czy też przekazanie prezydentowi Władimirowi Putinowi jakiegoś przesłania od Trumpa – ocenia politolog.

Tillerson przeprowadził w środę kilkugodzinne rozmowy z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem. Następnie na Kremlu odbyły się ich rozmowy z udziałem prezydenta Władimira Putina. Tillerson, były szef koncernu naftowego ExxonMobil, odwiedził Moskwę po raz pierwszy w roli sekretarza stanu USA .

WP Wiadomośc