Rosja skazana w Strasburgu za obronę dzieci w Biesłanie?


 

Deutsche Welle

 

POLITYKA

Atak na szkołę w Biesłanie. Zapadł wyrok

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu wydał wyrok w sprawie tragicznych wydarzeń w Biesłanie w 2004 roku w Rosji. Ma ona zapłacić 3 mln euro odszkodowania.

Europaeischer Gerichtshof- Strassburg Gerichtshofs für Menschenrechte (picture alliance/dpa/W. Rothermel)

Sędziowie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC) w Strasburgu przyznali w czwartek (13.04.17) rację 409 skarżącym, w tym osobom ocalałym oraz rodzinom ofiar, które zginęły lub zostały ranne podczas ataku rosyjskich służb specjalnych w Biesłanie w Osetii Północnej w 2004 roku.

ETPC skazał rząd w Moskwie na niecałe 3 mln euro odszkodowania. Wydając wyrok sędziowie uwzględnili fakt, że Rosja wypłaciła już wspomnianej grupie osób częściowe odszkodowania.  

„Poważne zaniedbania”

W opinii skarżących zarządzanie kryzysowe służb specjalnych było katastrofalne oraz źle zostały poprowadzone negocjacje z terrorystami. Użycie nadmiernej przemocy doprowadziło do licznych ofiar śmiertelnych.

Sędziowie ETPC zgodzili się z tą argumentacją i zarzucili rosyjskim służbom specjalnym „poważne niedociągnięcia” w zarządzaniu kryzysowym oraz niewspółmierne do sytuacji użycie broni, dział pancernych, jak i moździerzy oraz miotaczy ognia.

REDAKCJA POLECA

Rosja: złość i ograniczanie szkód po ataku USA na syryjską bazę

Po amerykańskim ataku na syryjską bazę lotniczą Moskwa krytykuje Waszyngton i stara się ograniczyć szkody. Rosyjscy eksperci ostrzegają przed bezpośrednią konfrontacją. (07.04.2017)

Ekspert: Europa musi liczyć się z częstszymi zamachami terrorystycznymi

Komentarz: Terror bez końca

Jednocześnie władze nie uczyniły wszystkiego, by zapobiec zamachowi, chociaż istniały poszlaki wskazujące na możliwy atak na szkołę w Osetii Północnej. Wyrok Trybunału nie jest prawomocny.

Rząd Rosji zajmując stanowisko w tej sprawie oświadczył, że nie może przystać na ten wyrok. Rzecznik rządu wyjaśnił, że taka krytyka pod adresem Rosji jest nie do zaakceptowania, jeśli weźmie się pod uwagę, że padła ona ofiarą ataku terrorystycznego.

Ponad 330 ofiar

1 września 2004 roku grupa czeczeńskich bojowników wtargnęła do szkoły w Biesłanie w Północnej Osetii biorąc jako zakładników ponad 1100 osób. Przez dwa dni negocjacje z terrorystami prowadzili rosyjscy eksperci służb specjalnych i wojska. Kiedy sytuacja eskalowała, doszło do wielogodzinnej wymiany ognia oraz licznych eksplozji ładunków wybuchowych. W masakrze zginęło 330 osób, w tym 180 dzieci.

Russland Russisch-Tschetschenischer Konflikt | 2004 Geiselnahme in Schule von Beslan (picture-alliance/dpa/S. Dolzhenko)

W zamachu terrorystycznym w Biesłanie zginęło 330 osób, w tym 180 dzieci

Według oficjalnych rosyjskich doniesień terroryści wysadzili na trzeci dzień ładunek wybuchowy w sali gimnastycznej, gdzie trzymali zakładników. Dopiero po tym doszło do przeprowadzenia przez rosyskie służby szturmu na budynek szkoły. Wersji tej zaprzeczały wówczas liczne ocalałe osoby. W ich opinii, to rosyjskie służby specjalne otworzyły, jako pierwsze, ogień na okupowaną salę gimnastyczną. Również komisja śledcza przy Dumie Państwowej skrytykowała chaotyczne, nieustalane wcześniej działania sił zbrojnych.

Rodziny ofiar otrzymały wtedy niecałe 2000 euro odszkodowania za każdego zabitego. Jednak wiele z nich czuje się przez rosyjskie władze zawiedzione. Uskarżają się one, że brak jest środków finansowych na opiekę psychologiczną i medyczną.

Opr. Alexandra Jarecka