Manipulowanie zamawianymi i opłacanymi sondażami


Najnowszy sondaż: PSL wyprzedziło Nowoczesną, PiS odzyskuje przewagę na PO

 

Najnowszy sondaż: PSL wyprzedziło Nowoczesną, PiS odzyskuje przewagę na PO

Dodano: dzisiaj 06:291 1

(fot. Krzysztof Białoskórski / sejm.gov.pl)

Według najnowszego sondażu przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie Radia ZET oraz dziennika „Fakt”, Prawo i Sprawiedliwość posiada siedmiopunktową przewagę nad Platformą Obywatelską. Badanie daje szansę na reprezentację parlamentarną sześciu ugrupowaniom.

Przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych 11 kwietnia sondaż wskazuje na zwiększenie się różnicy między PiS a PO. Na partię Jarosława Kaczyńskiego gotowość oddania głosu zadeklarowało 32,7 proc. respondentów, co stanowi wzrost o 2,2 punktu procentowego w stosunku do poprzedniej fali badania. Z kolei formacja Grzegorza Schetyny straciła 3,5 punktu procentowego sondażowego poparcia i może liczyć na 3,5 proc.

Niespełna jednopunktowy spadek (o 0,8 punktu procentowego – red.) zanotował Kukiz’15, na które to ugrupowanie głosować chce 8 proc. wyborców. Co ciekawe, kolejne miejsce zajęło Polskie Stronnictwo Ludowe, które wyprzedziło w sondażowym poparciu Nowoczesną. Ludowcy cieszą się poparciem 7 proc. ankietowanych (wzrost o 0,3 punktu procentowego – red.), natomiast partia kierowana przez Ryszarda Petru po spadku o 1,1 punktu procentowego może liczyć na 6,3 proc. głosów. Sondaż daje miejsce również Sojuszowi Lewicy Demokratycznej, na który chce głosować 5,9 proc. respondentów

Z symulacji rozkładu mandatów, którą dla „Faktu” przygotował dr Tomasz Jurkiewicz z Uniwersytetu Gdańskiego, PiS wprowadziłby do Sejmu 204 posłów, PO 151, Kukiz;15 39, PSL 21, a Nowoczesna 17 (mimo, że ma łączne poparcie wyższe niż SLD – red.).

Sondaż przeprowadzono 11 kwietnia na reprezentatywnej grupie 1100 dorosłych Polaków

/ Źródło: Radio Zet / Fakt.pl