W swej zajadłości naraził się wpływowemu ludkowi


Przełącz na rozrywkę

Przełącz na Dziennik

„Nawet Hitler nie upadł tak nisko, aby użyć broni chemicznej”. Kolejna wpadka rzecznika Trumpa

12.04.2017, 06:27 | Aktualizacja: 12.04.2017, 06:35

Sean Spicer

Sean Spicer / PAP/EPA / JIM LO SCALZO

Sean Spicer, kontrowersyjny rzecznik prasowy Białego Domu po raz kolejny znalazł się na pierwszym miejscu wszystkich doniesień medialnych. Pokusił się bowiem o niezbyt niefortunne porównanie syryjskiego dyktatora Baszara el-Asada z … Hitlerem.

– Nie używaliśmy broni chemicznej podczas II wojny światowej – powiedział Spicer i dla silniejszego efektu dodał: „Nawet ktoś tak odrażający jak Hitler, nie upadł tak nisko, aby użyć broni chemicznej”.

W niewielkiej salce prasowej Białego Domu zapadła grobowa cisza.

Czytaj więcej

Reuters: Władze USA omawiają opcje militarne wobec Syrii. Trump: „Coś powinno się stać” z syryjskim prezydentem

Spicer zorientował się, że popełnił gafę i pośpieszył z wyjaśnieniem.

– Miałem na myśli to, że jeśli chodzi o gaz sarin, on (Hitler–PAP) nie stosował gazu wobec swojego narodu w taki sam sposób, jak to robi Asad – tłumaczył się Spicer i tym samym „pogłębił dół”, który sam sobie wykopał. Jego dalsze wyjaśnienia były równie niezręczne. Użył m. in. określenia „ośrodki Holokaustu” wobec nazistowskich obozów koncentracyjnych.

Jak powiedział prowadzący jeden z programów telewizji CNN Chris Cillizza, dziennikarze rzucili Spicerowi linę ratunkową, a rzecznik prezydenta zrobił z niej pętlę.

Później Spicer przeprosił za „niewłaściwe i nietaktowne nawiązanie do Holokaustu”.

Sytuację Spicera pogorszył fakt, że w tym roku w Wielkim Tygodniu obchodyWielkanocy zbiegają się z obchodami Paschy, jednego z najważniejszych świąt judaizmu.

Demokraci i przedstawiciele organizacji żydowskich zażądali rezygnacji Spicera.

Amerykanie natomiast nie mogą się doczekać kolejnego epizodu legendarnej „Sobotniej Nocy na Żywo” (Saturday Night Live), programu satyrycznego nadawanego nieprzerwanie od roku 1975.

W tym programie Seana Spicera gra bardzo popularna amerykańska aktorka komediowa Melissa McCartney, a cały program dzięki nowej administracji przeżywa drugą młodość.

Źródło: PAP

Tagi: wpadka, rzecznik, Trump, donlad, sean, spicer, hitler, gaz, broń, chemiczna, Syria, Asad