Znalazł się “wielki przyjaciel” narodu polskiego


OnetWiadomości

 

PAP

dzisiaj 14:02

Martin Schulz: jestem wielkim przyjacielem narodu polskiego

Kandydat SPD na kanclerza Niemiec Martin Schulz powiedział dziś w Berlinie, że gdyby objął po wyborach do Bundestagu stanowisko szefa rządu, nie widziałby żadnego problemu w relacjach z Polską, pomimo wcześniejszej krytyki ze strony polskich władz. Schulz przypomniał także, że Jarosław Kaczyński określił go „prorosyjskim antypolskim lewicowcem”. – To nie jest jedyny wypaczony obraz, o jakim w minionych miesiącach słyszałem – skomentował.

 

Martin SchulzFoto: MICHELE TANTUSSI / AFPMartin Schulz

  • Jestem wielkim przyjacielem narodu polskiego – oświadczył Schulz podczas spotkania z dziennikarzami zagranicznymi akredytowanymi w siedzibie SPD w Berlinie.

 

  • Wielu moich przyjaciół w Polsce wie o tym – zaznaczył niemiecki socjaldemokrata. Przypomniał, że jego żona, która jest co prawda Niemką, urodziła się w Szprotawie. – Czuję się w szczególny sposób związany z Polakami, także jako człowiek świadomy historii Niemiec – dodał były szef Parlamentu Europejskiego.

Schulz zwrócił uwagę, że jako szef PE współpracował „bardzo intensywnie” z premier Beatą Szydło. Przypomniał, że to on zaprosił szefową polskiego rządu do przedstawienia polskiego stanowiska na forum PE. Dodał, że ma „normalne relacje” z przedstawicielami polskiego rządu, z którymi dotychczas współpracował. Wyraził nadzieję, że podobnie będzie postępował polski rząd, gdy on zostanie kanclerzem.

  • Pan (Jarosław) Kaczyński jest szefem partii, nie jest członkiem rządu, może więc jako szef partii nazywać mnie prorosyjskim antypolskim lewicowcem. To nie jest jedyny wypaczony obraz, o jakim w minionych miesiącach słyszałem – powiedział Schulz, odpowiadając na pytanie dziennikarzy nawiązujących do wywiadu udzielonego przez szefa PiS w lutym gazecie „Frankfurter Allgemeine Zeitung” (FAZ).

Jarosław Kaczyński: pani Merkel byłaby dla nas najlepsza

W rozmowie z „FAZ” Kaczyński potwierdził znaną z jego wcześniejszych wywiadów ocenę, że wygrana obecnej kanclerz Angeli Merkel w tegorocznych wyborach do Bundestagu byłaby z polskiego punktu widzenia najlepszym rozwiązaniem. – Aktualna jest (ocena), że pani Merkel byłaby dla nas najlepsza. Szczególnie teraz, gdy wystąpił przeciwko niej pan Schulz – powiedział prezes PiS.

Zdaniem Kaczyńskiego Schulz „ma słabość do Rosji”. – Ludzie, którzy dążą do ważnych funkcji, powinni się kontrolować. Pan Schulz jest natomiast znany z nieopanowania, ataków, krzyków. Jest lewicowym ideologiem. Pani Merkel nigdy nie wypowiadała się tak antypolsko, jak on – powiedział polski polityk.

Po zmianie władzy w Polsce w 2015 roku Schulz wielokrotnie krytykował polski rząd. W grudniu 2015 roku mówił, że sposób przejmowania władzy w Polsce przez PiS „ma charakter zamachu stanu”. Na początku 2016 roku zarzucił PiS, że rządzi Polską, stosując „demokrację w stylu (prezydenta Rosji Władimira) Putina”.

Wybory parlamentarne w Niemczech odbędą się 24 września. W sondażach chadecka partia CDU kanclerz Merkel ma obecnie niewielką przewagę nad SPD Schulza.

 

 

(dp)

Onet Wiadomości

Źródło: PAP