Putin nie przyjmie Tillersona?


 

PolskieRadio.pl WiadomościInformacje

Wizyta Tillersona w Moskwie. „W grafiku Putina nie ma obecnie spotkania”

ostatnia aktualizacja:10.04.2017 14:47

  • Spotkanie z amerykańskim sekretarzem stanu Rexem Tillersonem, który będzie 12 kwietnia w Moskwie, nie figuruje obecnie w grafiku prezydenta Władimira Putina – powiadomił w poniedziałek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Rex Tillerson

Rex Tillerson Foto: WIKIMEDIA COMMONS/U.S. Department of State/DOMENA PUBLICZNA

„Żadnych spotkań nie zapowiadaliśmy i na razie w grafiku prezydenta spotkania z Tillersonem nie ma” – odpowiedział Pieskow, pytany o taką ewentualność przez dziennikarzy.

Tylko spotkanie z Ławrowem
Oznajmił, że Tillerson będzie rozmawiał z ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem. Zapewnił, że jeśli spotkanie z Tillersonem pojawi się w harmonogramie Putina, to dziennikarze zostaną o tym poinformowani.
Tillerson ma być z wizytą w Moskwie w dniach 11-12 kwietnia. Na początku kwietnia rosyjskie MSZ wśród tematów planowanych rozmów rosyjsko-amerykańskich wymieniał walkę z IS w Syrii. Wcześniej o wspólnej z USA walce z terroryzmem jako temacie rozmów z Tillersonem wspominał Putin. Zapowiadał wówczas, że jeśli Tillerson odwiedzi Moskwę, to się z nim spotka.
Rosyjska sekcja rozgłośni Głos Ameryki poinformowała w poniedziałek, że poprzedniego dnia z planu wizyty Tillersona w Moskwie zniknęło spotkanie z prezydentem Rosji. 

Sytuacja w Syrii
Źródło to przypomina, że do wizyty Tillersona dochodzi w kilka dni po ostrzelaniu przez USA pociskami manewrującymi syryjskiego lotniska w odwecie za atak chemiczny, o który Waszyngton oskarżył prezydenta Syrii Baszara el-Asada. Rosja potępiła działania USA. Poparcie dla ataku USA w Syrii wyraziły m.in. Wielka Brytania, Francja, Izrael, Arabia Saudyjska i Japonia. Potępił go – prócz Rosji – Iran.
Komentując w poniedziałek akcję USA w Syrii, Pieskow oświadczył, że Waszyngton pokazał tym całkowity brak chęci do współdziałania w Syrii i do uwzględniania interesów innych.
Pieskow zwrócił uwagę, że powtarzanie jak mantry apeli o ustąpienie prezydenta Asada nie przybliża nikogo do politycznego uregulowania sytuacji w Syrii i że jedynym możliwym wariantem jest kontynuowanie żmudnej pracy: rozmów pokojowych w Genewie i Astanie. 

dcz

Zobacz więcej na temat: świat rex tillerson rosja stany zjednoczone władimir putinwojna w syrii