KONFERENCJA W MUZEUM NARODOWYM W 70. ROCZNICĘ AKCJI WISŁA


 

Advertisement

TVP Rzeszów

 

OGLĄDAJ NA ŻYWO

najważniejsze informacje » Konferencja w Muzeum Narodowym w 70. rocznicę Akcji Wisła

SPOŁECZNE

PRZEMYŚL

KONFERENCJA W MUZEUM NARODOWYM W 70. ROCZNICĘ AKCJI WISŁA

Publikacja: 7 kwietnia 2017, 17:44Autor: Jacek BorzęckiŹródło: Aktualności

Przedstawiono na niej przebieg działań na terenie ówczesnego województwa rzeszowskiego. Polskie źródła podają, że wysiedlono z Podkarpacia 140 tysięcy osób. Według części historyków akcja Wisła nie miała znamion czystki etnicznej jak sugerują środowiska ukraińskie, lecz była formą taktycznego rozbicia podziemia UPA, które dokonywało zbrodni na Polakach. Strony ukraińskiej na konferencję nie zaproszono.

Działania wojskowe w ramach Operacji Wisła przedstawił profesor Jan Pisuliński.
– W sumie podziemie ukraińskie, według obliczeń Grupy Operacyjnej Wisła, nie liczyło więcej, niż 2400 osób, łącznie w siatce cywilnej i w partyzantce. Przeciwko temu rzucono ponad 20 tysięcy żołnierzy.
Dr Andrzej Zapałowski twierdzi, że odpowiedzialność za Operację Wisła ponosi podziemie ukraińskie. Jego zdaniem dzięki przesiedleniom można było zakończyć terror UPA.

– 3 lata po zakończeniu II Wojny Światowej mamy do czynienia z sytuacją, gdzie praktycznie miesiąc w miesiąc dochodzi do około 30-40 napadów na wioski, tylko w powiecie przemyskim.

Dr Artur Brożyniak z rzeszowskiego oddziału IPN potwierdza zaangażowanie IPN w badanie faktów dotyczących Operacji Wisła. Ale jest problem z ich interpretacją.
– W wielu dziełach historycznych interpretacja pewnych wydarzeń znacznie odbiega od przekazu, który mamy od swoich bliskich. I to jest szczególnie ważne tutaj, na terenach Polski południowo-wschodnich, gdzie ten przekaz dziejowy, te wydarzenia są ciągle żywe.
Organizatorzy konferencji z ramienia Archiwum Państwowego w Przemyślu, Polskiego Towarzystwa Historycznego i Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej podkreślali, iż polityka historyczna tak samo jak opis dziejów historycznych powinien opierać się na źródłach.