Zaostrzone kontrole na wschodnich granicach Polski


 

Foto: wikimedia.org

Ostrzejsze kontrole graniczne na granicach z Ukrainą, Białorusią i Rosją

Dodane przez Lipinski
Opublikowano: Sobota, 08 kwietnia 2017 o godz. 14:02:05

Działania straży granicznej mają związek z obowiązującymi od wczoraj zaostrzonymi kontrolami na zewnętrznych granicach strefy Schengen w Unii Europejskiej.

Podkarpackie służby graniczne poinformują, że są przygotowane zarówno logistycznie, jak i kadrowo, na wypadek wydłużenia czasu oczekiwania podróżnych na odprawę. Podróżni przekraczający granicę z Ukrainą na Podkarpaciu nie powinni odczuć różnicy w długości kontroli – stwierdziła  rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, mjr Elżbieta Pikor. Dodała także, że zdecydowana większość podróżujących są to osoby spoza Unii Europejskiej. Polacy i obywatele innych państw Unii stanowią tu tylko 17 procent przekraczających granicę.

Decyzja o zaostrzeniu kontroli została podjęta przez Parlament i Radę Unii Europejskiej, z uwagi na rosnące zagrożenie terrorystyczne w Europie.

CZYTAJ TAKŻE: Parlament Europejski za zniesieniem wiz dla Ukraińców

W praktyce oznacza to, że oprócz standardowego badania autentyczności dokumentów i weryfikacji tożsamości osoby, dane osobowe podróżnych będą sprawdzane w bazach informacyjnych m.in. Systemie Informacyjnym Schengen. Dzięki temu służby graniczne mają mieć możliwość weryfikacji na przykład, czy podróżny nie stanowi zagrożenia bezpieczeństwa państwa, czy nie jest poszukiwany, czy nie popełnił innego rodzaju przestępstw.

kresy.pl / onet.pl