Rosja zawiesza Memorandum o zapewnieniu bezpieczeństwa lotów w Syrii


 

Xportal.plInformacje, Idea, Polityka08.04.2017

 

Rosja: Koniec z wymianą informacji z USA w Syrii

7 kwietnia 2017 17:10

Rosja po atakach Stanów Zjednoczonych na bazę lotniczą wojsk rządowych w Syrii zawiesza obowiązywanie podpisanego z Waszyngtonem memorandum o zapobieganiu incydentom i zapewnieniu bezpieczeństwa lotów podczas operacji w Syrii — poinformowało MSZ Federacji Rosyjskiej.

„Strona rosyjska zawiesza obowiązywanie Memorandum o zapobieganiu incydentom i zapewnieniu bezpieczeństwa lotów podczas operacji w Syrii, podpisanego z USA” — głosi oświadczenie rosyjskiego resortu polityki zagranicznej.

Tymczasem chęć podtrzymania obowiązywania memorandum potwierdziły USA:

USA mają nadzieję na podtrzymanie z Rosją kontaktów w kwestii bezpieczeństwa lotów w Syrii i liczą na analogiczną reakcję ze strony Moskwy – oznajmiła dzisiaj RIA Novosti rzeczniczka Pentagonu ppłk Michelle Baldanza.

„Departament Obrony USA popiera dążenie do dialogu poprzez kanał stworzony do zapewnienia bezpieczeństwa lotów. Jest korzystny dla wszystkich stron działających w syryjskiej przestrzeni powietrznej, gdyż pozwala unikać incydentów i błędów. Mamy nadzieję, że Ministerstwo Obrony Rosji także doszło do takiego wniosku” — powiedziała.

(Na podst. Sputnik)