Załamuje się niemiecka polityka "otwartych drzwi"


 

 

PolskieRadio.pl Informacyjna Agencja RadiowaAktualności

Załamuje się niemiecka polityka „otwartych drzwi”

ostatnia aktualizacja:07.04.2017 10:47

Znacznie wzrósł odsetek Niemców, którzy twierdzą, że ich kraj nie powinien przyjmować kolejnych uchodźców – wynika z sondażu zleconego przez fundację Bertelsmanna opublikowanego dziś w Berlinie. Już tylko 37 procent wyraża przekonanie, że Niemcy mogą i powinny przyjąć więcej uchodźców. Rośnie odsetek tych, którzy są zdania, że uchodźcy m.in. zbyt mocno obciążają system socjalny i obniżają poziom nauki w niemieckich szkołach.

Berlin

BerlinFoto: Holger Schinkothe http://www.flickr.com/photos/28839988@N02/27383541751

Ponad 54 procent Niemców uznało, że kraj nie powinien przyjmować nowych uchodźców. Jeszcze w 2015 roku było to 40 procent. Przede wszystkim starsi obywatele opowiedzieli się za zamknięciem granic dla uchodźców. Takiego zdania jest ponad dwie trzecie z nich. 78 procent respondentów obawia się, że zbyt duża liczba uchodźców za bardzo obciąży niemiecki system socjalny, 68 procent przewiduje dalsze obniżenie poziomu nauczania, a 65 procent boi się o rynek mieszkaniowy.

Komentując wyniki sondażu szef fundacji Bertelsmanna Joerg Draeger powiedział, że zdecydowanie rośnie liczba Niemców, którzy uważają, iż inne kraje powinny pomagać uchodźcom podobnie jak to czynią Niemcy. 81 procent pytanych domaga się większej solidarności w Unii Europejskiej przy przyjmowaniu uchodźców i żąda rozmieszczania ich w innych państwach.

IAR/Waldemar Maszewski/Berlin

Zachęcamy do śledzenia nas na Twitterze. Więcej i najwięcej wiadomości IAR po wykupieniu dostępu do serwisu.