Starosta Kluczborka szuka lekarzy na Ukrainie


 

zdjęcie ilustracyjne źr: pixabay

Kluczbork: Starosta chce ściągać lekarzy z Ukrainy

Dodane przez Lipinski
Opublikowano: Czwartek, 06 kwietnia 2017 o godz. 22:10:56

Starosta kluczborski Piotr Pośpiech (PSL) pojechał na Ukrainę rozmawiać z tamtejszymi uczelniami o możliwości ściągnięcia do polski absolwentów medycyny. Starosta chce, aby młodzi ukraińscy lekarze mogli odbywać specjalizację m.in. w Szpital Powiatowym w Kluczborku, który przeżywa obecnie problemy kadrowe.

 

– Odwiedziliśmy szpital w Równym i nawiązaliśmy kontakt z prorektorem uczelni medycznej w Tarnopolu. Przez ściągnięcie ukraińskich lekarzy moglibyśmy uporać się z problemem braku kadry medycznej – wyjaśniał starosta w rozmowie z Radio Opole.

– To jest procedura dość trudna, ale możliwa. Dość dokładnie przeanalizowałem to po kątem przepisów. Absolwent medycyny z prawem wykonywania zawodu na Ukrainie musi zdać egzamin z języka polskiego w Naczelnej Radzie Lekarskiej i tzw. egzamin lekarski – tłumaczył.

Czytaj również: Opole: Ukraińcy zalewają region

Pośpiech zapewniał o gotowości samorządu do przyjęcia ukraińskich lekarzy – stażystów: – My jesteśmy już gotowi na przyjęcie stażystów z Ukrainy, ale specjalizacje rozpoczynają się dopiero we wrześniu – zaznaczył.

Specjalizacja trwa 5 lat, więc dosyć długo, ale po zdaniu egzaminu to będzie wykształcony przez nas lekarz, więc bylibyśmy zadowoleni, gdyby chciał pracować na rzecz naszych mieszkańców w naszym właśnie szpitalu – snuje plany samorządowiec.

Jak podaje opolska rozgłośnia, w kluczborskim szpitalu jest teraz 6 wolnych miejsc na specjalizację akredytowanych przez ministra zdrowia, m.in. na wydziale wewnętrznym i ginekologiczno-położniczym.

Czytaj również: Opole: Kolejne zatrzymania nielegalnie zatrudnionych Ukraińców

kresy.pl/ radioopole.pl