Ukraina: rząd podniósł minimalną emeryturę do równowartości 203 złotych


 

Foto: pixabay.com

Ukraina: rząd podniósł minimalną emeryturę do równowartości 203 złotych

Dodane przez Lipinski

Opublikowano: Czwartek, 06 kwietnia 2017 o godz. 22:10:34

Obecnie 80% ukraińskich emerytów żyje poniżej granicy ubóstwa.

 

Ukraińscy emeryci, których jest w kraju 8 mln stanowią najbiedniejszą grupę społeczną. Ukraiński rząd zapowiedział, że w maju podniesione zostaną najniższe emerytury o 10 proc. do 1373 hrywien co stanowi dzisiaj równowartość 203 zł.

Premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman złożył obietnicę kolejnej odczuwalnej podwyżki najniższej emerytury od października tego roku, pod warunkiem uchwalenie przez parlament do 15 lipca reformy systemu emerytalnego. Zdaniem ukraińskiego rządu reforma, której wprowadzenie przewiduje porozumienie z MFW, ma zapewnić trzy cele: sprawiedliwość, brak deficytu Funduszu Emerytalnego i podwyżkę emerytur.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: W 2016 roku Ukraińcy legalnie zarobili w Polsce 9 mld zł

Zgodnie z wyliczeniami nowe zasady w ciągu 7 lat mają zlikwidować deficyt w budżecie funduszu emerytalnego, który obecnie wynosi 140 mld hrywien (20,5 mld zł). MFW naciska na możliwość podniesienia wieku emerytalnego, co spotyka się z oporem strony ukraińskiej, która w zamian proponuje zwiększenie wpływów do budżetu poprzez zmniejszenia szarej strefy i podniesienia wynagrodzeń. W marcu podniesiono płacę minimalną do 3200 hrywien – 470 zł.

kresy.pl / rp.pl