Hiszpańskie brednie o polskim narodzie


ParezjaParezja

 

Hiszpańska gazeta oskarża Polskę o zbrodnie na Żydach

Przez

Michał Górski

  • 6 kwietnia 2017

 

Dziennikarze hiszpańskiego lewicowego dziennika „El Pais” opublikowali artykuł na temat „polskiej odpowiedzialności za zbrodnie na narodzie żydowskim podczas II Wojny Światowej”.

W tekście powołano się m.in. na wypowiedzi Jana T. Grossa i Jana Grabowskiego i na tej podstawie stwierdzono, że „Polacy mieli spory udział w Holocauście”. Powodem napisania artykułu była opublikowana przez Instytut Pamięci Narodowej lista 9 tysięcy nazwisk strażników niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Dziennikarze „El Pais” uważają, że było to motywowane politycznie przez polski rząd.

Polskie władze narzucają radykalną politykę historyczną, która zarówno w kraju, jak i za granicą ma przedstawiać wyidealizowaną przeszłość narodu – powiedział w rozmowie z El Pais dr Jan Grabowski, historyk, potomek polskich Żydów.

Powszechna charakterystyka polskiego społeczeństwa w czasie II wojny skupia się na pomocy, jakiej Polacy udzielali Żydom. Jest to oczywiście obraz całkowicie fałszywy. Polacy mieli bardzo mało współczucia dla masowo mordowanych Żydów – dodał.

Dziennikarze hiszpańskiej gazety powołują się również na tzw. „historyka” Jana Tomasza Grossa i nazywają go… „wielkim pionierem badań nad polskim antysemityzmem” oraz ofiarą „nagonki prowadzonej przeciwko niemu przez polskich polityków”.