Uszlachetniali olej i za to bekną


 

Podobny obraz

 

Onet

dzisiaj 06:50

„Przekręt” na 26 mln zł. Przerabiali olej i wyłudzali podatki

Piotr Halicki Dziennikarz Onetu

Sprowadzali z Niemiec i Belgii olej smarowy, który miał trafić na Łotwę. W rzeczywistości był przetwarzany i sprzedawany w Polsce jako napędowy. Funkcjonariusze CBŚP rozbili grupę przestępców, którzy w ten sposób wyłudzali nieodprowadzone podatki. Skarb Państwa stracił na tym istną fortunę.

 

Funkcjonariusze CBŚP zatrzymali trzech mężczyznFoto: materiały CBŚP / PolicjaFunkcjonariusze CBŚP zatrzymali trzech mężczyzn

Gang rozpracowali funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji z Zielonej Góry, we współpracy z przedstawicielami Krajowej Administracji Skarbowej. Ustalili, że w województwie zachodniopomorskim działała zorganizowana grupa przestępcza, zajmując się wyłudzeniami podatkowymi na obrocie olejem smarowym. Jej członkowie prowadzili proceder od lutego 2015 roku do lutego 2016 r.

 

– Sprowadzali olej smarowy z Niemiec i Belgii. Według dokumentów miał trafiać na Łotwę, a Polska miała być tylko krajem tranzytowym. Funkcjonariusze ustalili jednak, że pozostawał w naszym kraju, a w jednej z wsi w zachodniopomorskim był uszlachetniany i potem sprzedawany jako napędowy – poinformowała Onet komisarz Agnieszka Hamelusz, rzeczniczka CBŚP.

– Przestępcy utworzyli kilkanaście firm, w tym poza granicami Polski, które były wykorzystywane do kupna, sprowadzania, transportowania i sprzedaży finalnego produktu. Funkcjonariusze ustalili, że z tytułu nieodprowadzonych podatków, akcyzowego, opłaty paliwowej i VAT, Skarb Państwa stracił 26 mln zł – wylicza Agnieszka Hamelusz.

Policjanci namierzyli członków szajki. Wspólnie z funkcjonariuszami urzędów celno-skarbowych z Zielonej Góry i Szczecina zatrzymali w Kołobrzegu i Trzebiatowie trzech mężczyzn, w tym organizatora procederu. W prokuraturze sprawcy usłyszeli zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej. Odpowiedzą też za przestępstwa karno-skarbowe. Lider gangu może trafić za kraty na 10 lat.

To kontynuacja większej akcji policji. Do tej pory w sprawie, która wciąż jest rozwojowa, występuje 13 podejrzanych, którym przedstawiono 30 zarzutów, w tym również „prania pieniędzy”. Sześć osób zostało tymczasowo aresztowanych. Funkcjonariusze zabezpieczyli mienie warte 3,3 mln zł.

 

 

(JaS)

 

Onet Szczecin

Źródło: Onet