Szczegółowe kontrole na zewnętrznych granicach UE


Znalezione obrazy dla zapytania szczegółowe kontrole graniczne

 

 

OnetPodróże

 

PAP

wczoraj 08:31

Od 7 kwietnia zmiany w zasadach przekraczania zewnętrznych granic UE

Od 7 kwietnia wszystkie osoby przekraczające zewnętrzne granice UE będą podlegać szczegółowej odprawie. Zaostrzenie przez Komisję Europejską przepisów może wydłużyć odprawę – poinformowała we wtorek PAP Straż Graniczna.

 

PaszportPaszportFoto: NwOSG

 

Przepisy dotyczące zasad przekraczania granic zewnętrznych zaostrzyły Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej.

Ślady kosmicznej katastrofy

  Zobacz więcej

  „Zmiana regulacji nakłada na wszystkie państwa członkowskie obowiązek dokładnego sprawdzania każdej osoby, która wjeżdża na terytorium strefy Schengen lub je opuszcza. Nowelizacja Kodeksu Granicznego Schengen jest reakcją Unii Europejskiej na utrzymujące się w Europie zagrożenie terrorystyczne” – powiedziała rzeczniczka komendanta głównego SG ppor. Agnieszka Golias.

  Jak przypomniała, obecnie mieszkańcy państw UE, korzystając z prawa do swobodnego przemieszczania się, podlegają tzw. odprawie minimalnej. „Od 7 kwietnia każda osoba przekraczająca granicę zewnętrzną we wszystkich przejściach granicznych, zarówno drogowych, morskich, jak i w portach lotniczych, będzie poddawana szczegółowej odprawie” – powiedziała Golias.

  Odprawa graniczna może się wydłużyćOdprawa graniczna może się wydłużyćFoto: Shutterstock

  Podkreśliła, że zaostrzenie przepisów będzie miało wpływ na czas trwania odprawy granicznej i może ją wydłużyć. Zapewniła jednak, że polska Straż Graniczna podjęła działania, które mają zminimalizować negatywne skutki.

  Klasztor na środku jeziora

   Zobacz więcej

   Jak poinformowała, na podstawie m.in. analiz dotyczących natężenia ruchu granicznego, w razie potrzeby będą uruchamiane dodatkowe stanowiska odpraw, a w przypadkach szczególnych również mobilne.

   „Sytuacja będzie na bieżąco monitorowana i odpowiednie kroki będą podejmowane stosownie do poziomu natężenia ruchu granicznego i występującego wydłużenia czasu oczekiwania podróżnych na odprawę. Dołożymy wszelkich starań, aby kontrola przebiegała sprawnie i bez zakłóceń” – powiedziała rzeczniczka SG.