Krwawy zamach w Petersburgu


Znalezione obrazy dla zapytania zamach w Petersburgu

Xportal.plInformacje, Idea, Polityka05.04.2017

 

Rosja: Krwawy zamach w petersburskim metrze

3 kwietnia 2017 19:09

Dziś ok. 14.30 w Petersburgu między stacjami Siennaja Płoszczad i Technologiczeskij Institut doszło do eksplozji. Zginęło co najmniej 10 osób, rannych zaś zostało ponad 50. Natychmiast zamknięte zostały wszystkie stacje metra, na miejscu pojawiło się kilkadziesiąt karetek pogotowia. Jak ustalono wkrótce, eksplodowała bomba domowej produkcji, wypełniona ostrymi przedmiotami. Na kolejnej stacji metra znaleziono podobny ładunek, który jednak nie wybuchł.

Na razie brak jakichkolwiek informacji potwierdzających, kto mógłby stać za wybuchem. Przedstawiciel rosyjskiej prokuratury generalnej Aleksandr Kuriennoj w wypowiedzi przekazanej przez media uznał eksplozję za zamach terrorystyczny.

– W najbliższym czasie razem z kolegami z organów ścigania będziemy pracować nad tym, by zminimalizować następstwa tego aktu terrorystycznego, a także wyjaśnić wszelkie okoliczności, które pomogły w jego przeprowadzeniu – powiedział Kuriennoj, cytowany przez portal RBK.

Jak podała agencja Interfax, kamery na stacji metra uchwyciły wygląd zamachowca:

A tak wyglądała druga bomba, która nie wybuchła:

Prezydent Władimir Putin, będący właśnie w Petersburgu na spotkaniu z prezydentem Białorusi Aleksandrem Łukaszenką, złożył kondolencje rodzinom poszkodowanych. Wyraził nadzieję, że śledztwo wkrótce ujawni sprawców zamachu.

Kondolencje złożyły także przedstawicielstwa wielu innych państw, w tym polskie MSZ.

Szokuje natomiast postawa części mediów zachodnich: nadal  jest wiele niewiadomych, a brytyjskie BBC już (dez)informuje, że miał to być tzw. false flag attackwg nich zorganizowany przez Kreml po to, by odwrócić uwagę od sprawy Nawalnego (!). Natomiast CNN donosi, iż zamach miał być „odwetem za Syrię” (w domyśle – „bo Putin morduje demokratyczną opozycję w Syrii!”, wg przyjętej przez nich wersji propagandowej).

(na podst. Onet, FB, Twitter)