W sprawie Smoleńska nie wniesiono niczego nowego czego byśmy już nie wiedzieli


Fakt24

 

  • Zarzuty dla Rosjan ws. śledztwa smoleńskiego. Kreml odpowiada

wczoraj 23:18

Zarzuty dla kontrolerów ze Smoleńska. Jest odpowiedź Rosji

Zarzuty dla kontrolerów ze Smoleńska. Jest odpowiedź Rosji

 

Zarzuty dla kontrolerów ze Smoleńska. Jest odpowiedź Rosji Foto: Zuma

KATASTROFA SMOLEŃSKASMOLEŃSKKONTROLERZY ZE SMOLEŃSKAZARZUTY DLA KONTROLERÓW ZE SMOLEŃSKA

 

 

Polska prokuratura sformułowała nowe zarzuty w sprawie śledztwa smoleńskiego. Rosyjskim kontrolerom i trzeciej osobie przebywającej w wieży kontroli lotów podczas tragicznych zdarzeń z 10 kwietnia zarzucono umyślne sprowadzenie katastrofy w ruchu powietrznym. Podstawą zarzutów jest m.in. nowa opinia z zakresu fonoskopii, która dotyczy wypowiedzi pracowników wieży. A co na to rosyjski MSZ?

Do poniedziałkowych wypowiedzi przedstawicieli polskiej prokuratury odniosła się rzecznik rosyjskiego resortu dyplomacji Maria Zacharowa. – Dla nas w istocie nie zabrzmiało nic zasadniczo nowego – powiedziała. Oznajmiła, że „chodzi jedynie o zaostrzenie znanej linii władz polskich, które od początku starały się choćby częściowo obarczyć rosyjskich specjalistów odpowiedzialnością za tragedię”. Rzecznik MSZ Rosji zarzuciła władzom Polski, że „teraz próbują bezpodstawnie przypisać [rosyjskim specjalistom] jakiś zły zamiar”.

 

  • Prawdziwe przyczyny katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem zostały ustalone i odzwierciedlone w raporcie Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK) z 12 stycznia 2011 roku w rezultacie skrupulatnie przeprowadzonego badania. Pokazało ono, że rosyjscy kontrolerzy lotów nie mają związku z tym, co się wydarzyło i w Warszawie jest to dobrze wiadome – oświadczyła Zacharowa.
  • Mimo całej przejrzystości sytuacji władze polskie nadal wykorzystują tragedię w celu politycznych rozliczeń we własnym kraju – dodała. Oznajmiła także, że chodzi o „nowe mechanizmy pseudośledztwa”, którego wyniki „albo nie są widoczne, albo są sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem”. – Uważamy tę taktykę za pozbawioną perspektyw i przynoszącą szkodę stosunkom polsko-rosyjskim, które i bez tego znajdują się w nienajlepszym stanie – podkreśliła.

Na konferencji prasowej w Warszawie zastępca polskiego prokuratora generalnego Marek Pasionek poinformował, że prokuratura sformułowała nowe zarzuty wobec rosyjskich kontrolerów i trzeciej osoby przebywającej wówczas w wieży kontroli lotów, tj. umyślnego sprowadzenia katastrofy w ruchu powietrznym.

Weź hapipożyczkę i zrealizuj wiosenne postanowienia!

Śledztwo w sprawie katastrofy początkowo prowadziła Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Postawiła ona zarzuty dwóm kontrolerom lotów ze Smoleńska oraz dwóm oficerom rozwiązanego po katastrofie 36. pułku. Następnie 4 kwietnia 2016 roku śledztwo przejęła Prokuratura Krajowa z nowym zespołem śledczym. Własne śledztwo prowadzi strona rosyjska, która wiele razy podkreślała, że przed jego zakończeniem nie zwróci Polsce wraku Tu-154 i jego czarnych skrzynek.

Zobacz też:

Rosja. Wypadek limuzyny Putina

Ekspert o zarzutach dla kontrolerów ze Smoleńska. Czeka ich więzienie?

Podkomisja smoleńska i jej tajne finanse. Kolejny skandal

ib, PAP