Putin z Łukaszenką organizują pokazowe manewry wojskowe odrzucające siły pokojowe ze Wschodu


Znalezione obrazy dla zapytania Rosyjskie manewry wojskowe

 

 

INTERIA.PLFakty

 

PUTIN I ŁUKASZENKA O MANEWRACH „ZACHÓD 2017”

ŚWIAT

Dzisiaj, 3 kwietnia (07:59)

W Petersburgu spotkają się dziś prezydenci Rosji i Białorusi. Rozmowy Władimira Putina z Aleksandrem Łukaszenką dotyczyć będą przede wszystkim kluczowych dla Mińska kwestii, związanych z wymianą handlową, opłatami za surowce energetyczne, reeksportem zachodnich towarów oraz wspólnymi manewrami wojskowymi „Zachód 2017”.

Władimir Putin porozmawia z Aleksandrem Łukaszenką /MIKHAIL KLIMENTYEV / SPUTNIK  /AFP

Władimir Putin porozmawia z Aleksandrem Łukaszenką /MIKHAIL KLIMENTYEV / SPUTNIK /AFP

Od ubiegłego roku narasta napięcie w relacjach Moskwy z Mińskiem. Władimir Putin nie komentował do tej pory pogarszających się stosunków z sąsiadem, ale Aleksander Łukaszenka wielokrotnie krytykował Rosję za jej mocarstwowe ambicje.

Kreml na krytykę odpowiadał zamknięciem granicy białorusko-rosyjskiej dla ruchu tranzytowego, ograniczeniem importu białoruskich towarów, wskazaniem wysokości długu za dostawy gazu i ropy.

Ta ostatnia kwestia jest dla Mińska najbardziej bolesna, bowiem w przypadku fiaska negocjacyjnego Białoruś będzie musiała zapłacić Rosji 700 milionów dolarów, czyli różnicę między ceną wskazaną przez Aleksandra Łukaszenkę, to jest 73 dolary za tysiąc metrów sześciennych, a ceną Gazpormu, która wynosi 132 dolary za tysiąc metrów sześciennych gazu.

Amerykańskie wojska wzmocnią wschodnią flankę NATO. Ciężki sprzęt jest już w Polsce

Informacyjna Agencja Radiowa