„Kijowowi sytuacja całkowicie wymknęła się spod kontroli"


 

07:55 21 MARZEC 2017

 

Bojkot Sbierbanku w Kijowie

„Kijowowi sytuacja całkowicie wymknęła się spod kontroli”

© AP Photo/ Efrem Lukatsky

OPINIE

20:55 20.03.2017Krótki link

3742370

Kijów wprowadził sankcje wobec europejskich polityków, którzy przebywają z wizytą na Krymie.

Rocznica przyłączenia Krymu do Rosji

© SPUTNIK. VASILIY BATANOV

Europejscy i ukraińscy politycy przyjechali na Krym

Deputowany Dumy Państwowej z ramienia Sprawiedliwej Rosji, wiceprzewodniczący Komitetu do spraw Międzynarodowych niższej izby rosyjskiego parlamentu Aleksiej Czepa powiedział, że celem tej wizyty jest pokazanie światu, że dążenie mieszkańców Krymu do powrotu w skład Federacji Rosyjskiej było naprawdę szczere, „a nie, jak informowało wiele zachodnich mediów, odbywało się pod lufami karabinów”.

«Europejscy parlamentarzyści będą mieli doskonałą możliwość sformowania swojego obiektywnego punktu widzenia. Niech wracają do swoich krajów, rozmawiają ze swoimi politykami, opowiadają prawdę, przekazują do wiadomości ludzi prawdziwy obraz» — powiedział Czepa.

Politolog Władimir Kiriejew w wywiadzie dla radia Sputnik wyraził opinię, że Kijów usiłuje wywierać moralną presję na polityków odwiedzających Krym:

„Kijów nie posiada żadnych innych dźwigni dla wywierania nacisków. W jaki sposób oni mogą ograniczyć działania polityków europejskich czy latynoamerykańskich — wprowadzą zakaz ich wjazdu na teren Ukrainy, ograniczą ich działalność gospodarczą na Ukrainie, której i bez tego tam nie prowadzą? Jest to po prostu presja moralna” — powiedział politolog. Ponadto, jego zdaniem, Kijów w swej sankcyjnej konfrontacji z Rosją już nie może liczyć na poparcie Zachodu.

Rzecznik prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow

© SPUTNIK. SIERGIEJ GUNIEJEW

Gdyby Putin miał ponownie zadecydować o przyłączeniu Krymu…

„Te sankcje już nie mogą posiadać tej mocy, jaką miały w 2014 roku, gdy Unia Europejska i Stany Zjednoczone miały sympatie dla Ukrainy, traktując, w wyniku propagandy, jej poczynania jako pozytywne. Obecnie atmosfera ideologiczna jest inna. Europejczycy już ocenili sankcje przeciwko Rosji jako nieskuteczne, chociaż nadal się ich trzymają. Ukraina pod tym względem nie może obecnie liczyć ani na pomoc ze strony Unii Europejskiej, ani też ze strony Stanów Zjednoczonych. Kijów zajmuje się swoimi sprawami wewnętrznymi: Ukraina boryka się z dużymi problemami w gospodarce, w dziedzinie politycznej, nacjonaliści przechwytują władzę. Obecnie ukraińska władza musi działać w tym właśnie nurcie — czyli wykazywać pobłażliwość wobec nastrojów nacjonalistycznych — z tego jedynie względu, że nie potrafi kontrolować całokształtu sytuacji” — podkreślił Władimir Kiriejew.