Film “Wołyń” zdeklasował pozostałe produkcje


Podobny obraz

 

ORŁY 2017: „WOŁYŃ” NAJLEPSZYM FILMEM

WIADOMOŚCI

Wczoraj, 20 marca (22:24)

„Wołyń” został w poniedziałek nagrodzony Orłem 2017 dla najlepszego polskiego filmu. Najlepszym reżyserem ogłoszono jego twórcę, Wojtka Smarzowskiego.

"Wołyń" został w poniedziałek nagrodzony Orłem 2017 dla najlepszego polskiego filmu. Najlepszym reżyserem ogłoszono jego twórcę, Wojtka Smarzowskiego.

Wojtek Smarzowski, reżyser „Wołynia”, z Orłem 2017 /Rafał Guz /PAP

W sumie film w reżyserii Wojtka Smarzowskiego został nagrodzony aż w 8 kategoriach. Oprócz statuetki za najlepszy film i dla najlepszego reżysera „Wołyń” okazał się bezkonkurencyjny w kategoriach: „najlepsze kostiumy” , „najlepsze zdjęcia”, „najlepszy montaż”, „najlepszy dźwięk”, „najlepsza muzyka” i „najlepsza scenografia”.

 

Andrzej Seweryn i Aleksandra Konieczna za kreacje w filmie „Ostatnia rodzina” otrzymali Orły 2017 dla najlepszego pierwszoplanowego aktora oraz najlepszej pierwszoplanowej aktorki.

Za role drugoplanowe nagrodzeni zostali Agata Kulesza oraz Arkadiusz Jakubik, którzy wspólnie wystąpili w filmie „Jestem mordercą”.

Ze statuetką opuścili Teatr Polski twórcy serialu „Belfer”, który otrzymał Orła w kategorii „najlepszy  filmowy serial fabularny”.

Orła za osiągnięcia życia otrzymał Sylwester Chęciński.

Podczas gali nie zabrakło politycznych akcentów.

Nagrodę w kategorii „odkrycie roku” wręczył Andrzej Seweryn ucharakteryzowany na Donalda Trumpa. „Kocham polskie filmy, kocham polski lud, Ameryka popiera polskie Hollywood” – rozpoczął sceniczną przemowę Seweryn-Trump. „Together we make Poland great again. I wanna grab your pussy, polish friend” – kontynuował niespodziewany gość gali Orłów.

Zapytany przez prowadzącą galę, Grażynę Torbicką, z jakiego powodu przyjechał do Polski, Seweryn-Trump opowiedział: „Powiedziano mi, że Sejm Polski podjął ustawę o powstaniu pierwszego Narodowego Studia Filmowego – United Clowns. Więc jestem” – odpowiedział aktor.

ORŁY 2017: ANDRZEJ SEWERYN JAKO DONALD TRUMP

ZOBACZ ZDJĘCIA

4

Bieżąca sytuacja w kraju była też przedmiotem innych scenicznych komentarzy. „Mam poczucie, że ten film to prawdziwa reforma edukacji” – powiedziała ze sceny odtwórczyni głównej roli w „Sztuce kochania”, Magdalena Boczarska, która wręczała nagrodę dla najlepszego aktora drugoplanowego.

Przewodnicząca Europejskiej Akademii Filmowej, Agnieszka Holland, zwróciła uwagę, że wcześniej pełniła podobną funkcję w Polskiej Akademii Filmowej. Aluzja do kierunku politycznej kariery Donalda Tuska  była aż nadto czytelna.  „Jestem dumna, że Polska jest tak silnie obecna w Europie”- reżyserka pochwaliła kondycję polskiego kina.

Holland, wspólnie z przewodniczącym Polskiej Akademii filmowej, Dariuszem Jabłoński, po raz kolejny zaapelowali o uwolnienie ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa, który został skazany w Rosji na 20 lat kolonii karnej za zarzucane mu przygotowywanie zamachów terrorystycznych na Krymie.

Wyraźnie słyszalny był podczas gali również głos kobiet. Maja Ostaszewska, która wręczała nagrodę dla najlepszego aktora, pojawiła się na scenie z plakietką „Girls just wanna have FUNdamental human rights”. Aktorka powiedziała, że polskie kobiety nie domagają się matriarchatu, tylko równouprawnienia.

ORŁY 2017: CZERWONY DYWAN

ZOBACZ ZDJĘCIA

9

Na coraz większe sukcesy kobiet w polskim kinie zwróciła również prowadząca galę. Grażyna Torbicka zaznaczyła jednak pół żartem, pół serio, że wśród tegorocznych kategorii znalazły się takie, w których niestety próżno szukać kobiet. „Na przykład ‚najlepsza rola męska'” – uściśliła Torbicka. „Ale to już tylko kwestia czasu” – spuentowała.

Gala wręczenia Polskich Nagród Filmowych odbyła się w poniedziałek w Teatrze Polskim w Warszawie. 

Statuetki, potocznie nazywane „polskimi Oscarami”, są przyznawane co roku w kilkunastu kategoriach, w drodze głosowania, przez Polską Akademię Filmową, która zrzesza ponad 600 przedstawicieli branży filmowej.

Konkurs o Polskie Nagrody Filmowe odbył się w tym roku po raz 19.

ORŁY 2017: LAUREACI

ZOBACZ ZDJĘCIA

16

Orły 2017: Laureaci

Najlepszy film: „Wołyń”

Najlepsza reżyseria: Wojtek Smarzowski („Wołyń”)

Najlepszy aktor: Andrzej Seweryn („Ostatnia Rodzina”)

Najlepsza aktorka: Aleksandra Konieczna („Ostatnia Rodzina”)

Najlepsza aktorka drugoplanowa: Agata Kulesza („Jestem mordercą”)

Najlepszy aktor drugoplanowy: Arkadiusz Jakubik („Jestem mordercą”)

Najlepszy scenariusz: Robert Bolesto („Ostatnia Rodzina„)

Najlepsze zdjęcia: Piotr Sobociński jr („Wołyń”)

Najlepszy montaż: Paweł Laskowski („Wołyń”)

Najlepsza muzyka: Mikołaj Trzaska („Wołyń”)

Najlepsza scenografia: Marek Zawierucha („Wołyń”)

Najlepsze kostiumy: Wanda Kowalska, Paweł Grabarczyk, Magdalena Rutkiewicz-Luterek, Agata Drozdowska („Wołyń”)

Najlepszy dźwięk: Katarzyna Dzida-Hamela, Jacek Hamela („Wołyń”)

Najlepszy filmowy serial fabularny: „Belfer (Canal+, reż. Łukasz Palkowski)

Najlepszy film dokumentalny: „Komunia” (reż. Anna Zamecka)

Najlepszy film europejski: „Syn Szawła” (reż. Laszlo Nemes)

Odkrycie roku: Jan P. Matuszyński, Reżyseria („Ostatnia rodzina”)

Nagroda publiczności: „Wołyń”

Nagroda za Osiągnięcia Życia: Sylwester Chęciński

PAP/INTERIA.PL

Znalezione obrazy dla zapytania Film "Wołyń"