Warszawa kwestionuje ruski Krym


Znalezione obrazy dla zapytania Demotywatory-Gdzie Krym,gdzie Rzym

PolskieRadio.pl WiadomościInformacje

„Wzywamy Rosję do zakończenia okupacji Krymu”. Apel polskiego MSZ

ostatnia aktualizacja:19.03.2017 18:01

MSZ w związku z trzecią rocznicą aneksji Krymu wezwało Rosję do zakończenia okupacji Półwyspu. To niezbędny element pokojowego uregulowania konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, do tego czasu opowiadamy się za utrzymaniem sankcji – podał resort w oświadczeniu.

Siedziba Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Siedziba Ministerstwa Spraw ZagranicznychFoto: WIKIMEDIA COMMONS/ADRIAN GRYCUK/CC BY-SA 3.0 pl

W przesłanym PAP oświadczeniu MSZ przypomina, że trzy lata temu rosyjskie siły zbrojne rozpoczęły okupację Krymu.
„Polska nie uznaje tzw. aneksji Krymu i niezmiennie popiera integralność terytorialną Ukrainy w granicach uznanych prawem międzynarodowym” – podkreślił resort.
„Działając wspólnie z całą społecznością międzynarodową wzywamy Rosję do zakończenia okupacji Półwyspu. Jest to niezbędny element trwałego, pokojowego uregulowania konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Do tego czasu opowiadamy się za utrzymaniem sankcji nałożonych przez Unię Europejską, USA, Kanadę i inne państwa w odpowiedzi na nielegalne działania rosyjskie” – zaznaczyło MSZ.
Jak podało, przywrócenie fundamentów, na których opiera się współpraca i bezpieczeństwo w Europie, powinno pozostać nadrzędnym celem całej społeczności euroatlantyckiej.

Zaniepokojenie stanem przestrzegania praw człowieka
Ponadto MSZ wyraziło „najgłębsze zaniepokojenie” stanem przestrzegania praw człowieka na Półwyspie Krymskim, w tym praw mniejszości narodowych. „Ubolewamy, że władze rosyjskie blokują dostęp do Krymu organizacjom międzynarodowym zajmującym się monitoringiem praw człowieka. Potępiamy prześladowania podejmowane przez Rosję na Krymie w celu stłumienia wszelkiego oporu i wzmocnienia pozycji władz okupacyjnych. Z równym niepokojem obserwujemy postępującą militaryzację Półwyspu. Nie tylko bezpośrednio zagraża ona państwom regionu Morza Czarnego, ale też sprzyja destabilizacji całej Europy Wschodniej i Południowej” – napisał resort.
Według MSZ brak możliwości działania na Krymie struktur ONZ, OBWE czy Rady Europy doprowadził do powstania „szarej strefy bezprawia” w sercu Europy.
Proces aneksji Krymu rozpoczął się w ostatnich dniach lutego 2014 roku, gdy rosyjscy żołnierze w nieoznakowanych mundurach przejmowali strategiczne obiekty ukraińskiej armii i lokalnych władz. Współpracujący z Moskwą separatyści 16 marca 2014 roku zorganizowali referendum, którego wyniki uznano za podstawę do przejęcia półwyspu przez Rosję.

dcz

Zobacz więcej na temat: polska ministerstwo spraw zagranicznych rosja krym