Rotacyjna stacjonarność elementem natowskiej rusofobii


 

RMF FM: MOCNA DEKLARACJA NATO W SPRAWIE POLSKI I PAŃSTW BAŁTYCKICH

ŚWIAT

Dzisiaj, 19 marca (12:30)

Sekretarz generalny NATO w rozmowie z RMF FM potwierdził, że rozmieszczanie batalionów w Europie Środkowo-Wschodniej przebiega zgodnie z planem. „Podjęliśmy zdecydowane kroki, by przystosować się do nowych wyzwań w postaci Rosji i terroryzmu. Nasza obecność będzie rotacyjna, ale żołnierze pozostaną na miejscu tak długo, jak to będzie konieczne” – zadeklarował Jens Stoltenberg.

Jens Stoltenberg /EMMANUEL DUNAND /AFP

Jens Stoltenberg /EMMANUEL DUNAND /AFP

Jak zaznaczył szef NATO, Sojusz wykona kluczowe zadanie, jakim jest zwiększenie wydatków obronnych. „Wychodzimy na prostą. Nasza obietnica zostanie spełniona” – podkreślił. Jens Stoltenberg docenił także wysiłek Polski w tej sprawie. „Polska to siła napędowa, państwo znajduje się w czołówce Sojuszu pod względem wydatków; dajecie dobry przykład innym krajom” – stwierdził.

„Podjęliśmy zdecydowane kroki”

„Obecnie nie ma rychłego zagrożenia dla któregokolwiek z członków NATO, ale Sojusz podjął zdecydowane kroki, by przystosować się do nowego środowiska bezpieczeństwa, czyli wyzwań w postaci Rosji i terroryzmu” – powiedział w rozmowie z RMF FM Jens Soltenberg.

Podkreślił, że częścią działań Sojuszu są cztery wielonarodowe bataliony rozmieszczane w Polsce i państwach bałtyckich. Jak dodał, proces rozmieszczania grup bojowych jest w toku i potrwa do czerwca, „tak, jak to zaplanowaliśmy”. „Wzmocniona wysunięta obecność na Wschodzie to dowód solidarności, który pokazuje, że atak na jednego z członków Sojuszu będzie uznany za atak na wszystkich. Nasza obecność będzie rotacyjna, ale nasze oddziały pozostaną na miejscu tak długo, jak to będzie konieczne” – zadeklarował szef NATO.

Jednoznaczne słowa Stoltenberga

„NATO nie chce prowokować konfliktu, lecz mu zapobiec, dlatego wzmacnianie naszych sił odbywa się w sposób zrównoważony i przejrzysty. Próbujemy także nadal szukać możliwości powrotu do sensownego dialogu z Rosją, bo jest on niezwykle ważny wtedy, gdy napięcia są silne – powiedział sekretarz generalny. W zeszłym roku odbyły się trzy posiedzenia Rady NATO-Rosja, rozważamy możliwość zwołanie kolejnego jej posiedzenia” – dodał.

Kluczowe znacznie dla powodzenia planów NATO będzie mieć podtrzymanie trendu zwiększania wydatków wojskowych przez państwa Sojuszu do poziomu 2 proc. PKB. Stoltenberg przypomniał, że „bezpieczeństwo nie jest za darmo”.

„Wychodzimy na prostą. W 2015 roku cięcia w wydatkach wojskowych w Europie ustały, a 15 członków Sojuszu zaczęło zwiększać budżety obronne. Rok później już 23 członków NATO zwiększyło wydatki o 3,8 proc, czyli o 10 miliardów dolarów” – podkreślił sekretarz generalny NATO w rozmowie z RMF FM.

„Dokonuje się postęp, wiemy, że nasza obietnica będzie spełniona. Państwa europejskie, ujmowane razem, po raz ostatni przeznaczały 2 procent na obronę w 2000 roku! Ale dzięki politycznej woli i konsekwencji dotrzymamy naszej obietnicy. Tu chodzi o nasze własne bezpieczeństwo” – zadeklarował.

Szef NATO chwali Polskę

Jens Stoltenberg docenił także rolę Polski, jeśli chodzi o proces zwiększania inwestycji w obronę.

„Polska to siła napędowa NATO, państwo znajduje się w czołówce Sojuszu pod względem wydatków. Jako kraj przeznaczający 2 proc. PKB na cele wojskowe Polska daje dobry przykład innym” – ocenił.

Przemysław Henzel

Czytaj więcej w RMF24

RMF FM