Kosmopolityczne płacze wobec nadchodzącego narodowego państwa


Znalezione obrazy dla zapytania kosmopolici

Euroentuzjaści odstawieni od strzyków

Wprost.pl

Kraj

WYDARZENIAKRAJ

Były prezes TK o „ataku rządzących na zdobycze demokratycznego państwa”. „Polska naprawdę się budzi”

Dodano: wczoraj 19:501 3529

Trybunał Konstytucyjny

Trybunał Konstytucyjny / Źródło: Wikipedia / Jurij

Na zakończenie sobotniego marszu Komitetu Obrony Demokracji w Warszawie, przemawiał m.in. Jerzy Stępień. Były prezes Trybunału Konstytucyjnego podkreślił, że „rządzący atakują wszystkie zdobycze demokratycznego państwa”.

– Polska naprawdę się budzi. W tej chwili już nikt nie ma wątpliwości, że rządzący atakują wszystkie zdobycze demokratycznego państwa. Dla nas, dla sędziów konstytucyjnych było oczywiste, że atak na Trybunał Konstytucyjny jest atakiem na konstytucję –powiedział Jerzy Stępień. – Kodeks karny nie może funkcjonować bez sądu karnego, a konstytucja bez sądu konstytucyjnego –dodał. 

Były prezes TK wymieniał, że obecna władza atakowała służbę cywilną, wolne media, sądownictwo, a teraz również „deformuje samorząd terytorialny”. – Nie ma państwa demokratycznego typu zachodniego bez samorządu terytorialnego – wyjaśniał Stępień i przywołał zmiany, które miały miejsce na Ukrainie. – Wiemy doskonale, że oni mentalnie nie są w stanie przekroczyć tej granicy między wschodem a zachodem – przekonywał.

W sobotę w Warszawie odbył się protest Komitetu Obrony Demokracji. Demonstracja miała na celu wyrażenie sprzeciwu „wobec bezustannego niszczenia państwa prawa”. Według informacji TVN Warszawa w demonstracji KOD w stolicy brało udział około tysiąca osób. W związku z manifestacją występowały utrudnienia w ruchu. Zamknięte były obie jezdnie Al. Ujazdowskich. W trakcie demonstracji przemawiał m.in. lider KOD Mateusz Kijowski oraz przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska z PO.

„KOD domaga się publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego o sygnaturze TK 47/15 już prawie rok. Od tego czasu, PiS łamie Konstytucję raz za razem. Nie zważając na krytykę ze strony środowiska prawniczego, adwokatów, radców prawnych, sędziów sądów powszechnych, sędziów Sądu Najwyższego, z jego przewodniczącą na czele. Niszczą porządek prawny RP” – podkreślali organizatorzy. 

/ Źródło: TVN24 / Wprost.pl