Ukraińcom zachciewa się broni jądrowej


Podobny obraz

 

 

Rzepa.pl

Polityka

Rusłan Szoszyn

Ukraina: nacjonaliści się jednoczą

publikacja: 18.03.2017

aktualizacja: 18.03.2017, 11:47

Kijów, marsz nacjonalistówKijów, marsz nacjonalistówFoto: youtube

Skrajnie prawicowe ukraińskie organizacje łączą siły i chcą przejąć władzę w kraju.

 

Chodzi o partię Swoboda, Nacjonalny Korpus (były Azow) oraz Prawy Sektor. Liderzy tych nacjonalistycznych ukraińskich ugrupowań podpisali w piątek w Równym wspólny manifest, w którym deklarują zjednoczenie sił na rzecz „stawiania oporu wrogom narodu ukraińskiego”.

Z treści opublikowanego na stronie Swobody dokumentu wynika, że nacjonaliści proponują całkowite zerwanie stosunków dyplomatycznych z Rosją, uniemożliwienie działalności rosyjskiego biznesu na Ukrainie oraz blokowanie okupowanych przez Rosjan terytoriów.

Ukraińscy nacjonaliści proponują „nie orientować się na Wschód czy Zachód”, lecz utworzyć w Europie nowy „sojusz bałtycko-czarnomorski”. Opowiadają się też za przywróceniem Ukrainie „statusu państwa jądrowego” i legalizacją posiadania broni palnej. Proklamują też likwidację oligarchii.

„Przywrócić pod kontrolę państwa majątek, obiekty strategiczne i przedsiębiorstwa, które bezprawnie zostały sprywatyzowane po 1991 roku. Zlikwidować prywatne monopole i wstrzymać wyprowadzenie kapitału za granicę” – czytamy w manifeście.

  • To dokument, z którym zaczynamy swoją krucjatę przeciwko obecnym władzom – powiedział Andrij Bilecki, deputowany Rady Najwyższej i lider Nacjonalnego Korpusu, cytowany przez ukraiński portal ukranews.com.

Nacjonaliści zapowiadają wprowadzenie ustawy umożliwiającej impeachment prezydenta. – Kiedy jutro rządzić będą ukraińscy nacjonaliści, zrealizujemy ten manifest – mówił lider Swobody Ołeh Tiahnibok, cytowany przez lokalne media. Jego partia obecnie ma jedynie siedmiu reprezentantów w Radzie Najwyższej Ukrainy.