"Na Wasze miejsce przyjdą Ukraińcy"


 

SSE w Mielcu źr: Wikipedia

„Na Wasze miejsce przyjdą Ukraińcy” – pracownicy mieleckiej tłoczni protestują przeciwko niskim płacom

Dodane przez Lipinski

Opublikowano: Sobota, 18 marca 2017 o godz. 20:08:27

Jak podaje portal wcj24.pl, w piątek rano w jednej z firm na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Mielcu pracownicy podjęli strajk. Szefowie firmy mieli grozić pracownikom dyscyplinarnymi zwolnieniami i zastąpieniem ich Ukraińcami.

 

Pracownicy domagali się 100% podwyższki płac za pracę w weekendy zamiast dni wolnych w tygodniu oraz podwyższenia stawek godzinowych. Wczoraj o 9.00 rano wszyscy opuścili swoje stanowiska pracy.

– Powiedziano nam, że jeśli nie przyjdziemy w sobotę czy niedzielę do pracy, zostaniemy zwolnieni dyscyplinarnie. Dyrektorzy straszą że jeśli nie chcemy na takich warunkach pracować to chętnie na nasze miejsce przyjadą Ukraińcy. Dziennie produkujemy nawet około 30 ton metalowych części. Ktoś musi przerzucić to przez ręcecytuje wypowiedź jednego z pracowników portal „W Cieniu Jupiterów”.

Czytaj również: NBP: napływ pracowników z Ukrainy hamuje wzrost płac w Polsce

Pracownicy przekazali dziennikarzom portalu skan maila, w którym dyrektor zakładu informuje, że nie stawienie się w pracy w sobotę lub niedzielę na wyznaczoną zmianę jest ciężkim naruszeniem obowiązków pracowniczych i może skutkować wyciągnięciem odpowiedzialności służbowej ze zwolnieniem włącznie. Redakcja jednak nie opublikowała wspomnianego skanu tłumacząc to dobrem pracowników.

– Często nie przestrzega się tu przepisów BHP aby zrobić wszystko tak jak życzy sobie zarząd firmy. Robią wszystko żeby tylko zwiększyć normy. Do dziś mamy w pamięci tragedię z 2008 roku. Wtedy na trzeciej zmianie zginął jeden z pracowników. Nie chcemy aby ciągłe zwiększanie norm skończyło się kolejnym śmiertelnym wypadkiem. Pośpiech w pracy przy tak niebezpiecznych maszynach które obsługujemy to nic dobrego  – mówił jeden z pracowników mieleckiego zakładu.

W razie niespełnienia żądań pracownicy zapowiadają dalsze akcje strajkowe.

Czytaj również: Ukrainizacja polskiego rynku pracy jest nieunikniona? „Jesteśmy nakierowywani na gospodarczą zapaść”

kresy.pl/ wcj24.pl