Obrazy skradzione w Holandii odnaleziono na Ukrainie.


TVP.INFO

 

Obrazy skradzione w Holandii odnaleziono na Ukrainie. Pozostałe w rękach separatystów?

kf, pszl publikacja: 14.04.2016 aktualizacja: 20:42wyślijdrukuj

fot

Jacob Waben, Vanitas (próżność, marność); jedno z płócien z kolekcji Muzeum Westfries, fragment (fot. Wikipedia)

Cztery obrazy holenderskich mistrzów Złotego Wieku skradzione ponad 10 lat temu znaleziono na Ukrainie. Pozostałe ze zrabowanych płócien mogą znajdować się na terenach kontrolowanych przez rosyjskich separatystów i w Rosji – poinformowało ukraińskie MSZ.

Późny Rembrandt, genialny bankrut. Wystawa w Rijksmuseum

Cztery XVII-wieczne płótna skradziono wraz z 20 innymi w 2005 roku z Westfries Museum w Hoorn, miejscowości położonej na północ od Amsterdamu. Wartość skradzionych prac oszacowano wówczas na 10 milionów euro. W grudniu pojawiła się informacja, że znaleziono je w willi na wschodniej Ukrainie, jednak tego nie potwierdzono.
Ukraińska SBU (Państwowa Służba Bezpieczeństwa) od kilku miesięcy próbowała odnaleźć dzieła – poinformowano w czwartek w Kijowie. Pierwsze dwa, autorstwa Florisa van Schootena, odzyskano tuż przed holenderskim referendum – poinformował w szef SBU. Wasyl Hrytsak nawiązał do kwietniowego, niewiążącego głosowania, w którym Holendrzy opowiedzieli się przeciw zacieśnieniu współpracy UE-Ukraina w dziedzinie polityki i gospodarki.

Zniknęło pięć obrazów wartych 30 mln euro. Perfekcyjna kradzież w Madrycie

O referendum wspomniał też szef ukraińskiego MSZ Pawło Klimkin. Minister wyraził nadzieję, że sukces ukraińskich służb „poprawi wizerunek” jego kraju, „zwłaszcza w Holandii”.
Jak poinformował Hrytsak, w czwartek odnaleziono dwa kolejne dzieła – pędzla Jacoba Wabena. – Z ustaleń służb wynika, że część z pozostałych 20 prac znajduje się na terenach kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów, część – powiedział – może być w Rosji.

Reuters

Tagi: malarstwo holenderskie, obrazy, sztuka holenderska, konflikt na ukrainie,kradzież, muzeum, separatyści