Ławrow: Marsz legionistów SS w Rydze to hańba dla Europy i NATO


 

 

21:31 17 MARZEC 2017

 

Każdego roku w Rydze 16 marca odbywa się marszu łotewskich weteranów oddziałów Waffen SS

Ławrow: Marsz legionistów SS w Rydze to hańba dla Europy i NATO

© Sputnik. Sergey Melkonov

ŚWIAT

15:29 17.03.2017Krótki link

12986690

Marsz neonazistów na Łotwie jest hańbą dla UE i NATO – powiedział szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow na spotkaniu z przedstawicielami lokalnych organizacji non-profit o orientacji międzynarodowej.

Policja w oczekiwaniu na uczestników Dnia Legionistów w centrum Rygi

© SPUTNIK. SERGEI MELKONOV

W Rydze odbywa się marsz ku czci legionistów SS (wideo)

Każdego roku w Rydze 16 marca odbywa się marszu łotewskich weteranów oddziałów Waffen SS, i ich zwolenników. W marszu, który wywołuje sprzeciw i oburzenie organizacji antyfaszystowskich na całym świecie, zwykle uczestniczy kilkaset osób.

„Jesteśmy głęboko zaniepokojeni podejmowanymi w wielu państwach Europy próbami zamykania oczu na nasilające się neonazistowskie tendencje, regularne akty wandalizmu wobec pomników i grobów z czasów II wojny światowej. Na tle powszechnych lamentów nad zagrożeniem dla liberalnych wartości europejskich, obserwujemy tzw. „milczenie owiec” w związku ze wsparciem przez państwo regularnych marszów neonazistów na Łotwie. To hańba dla UE i NATO. To działania, które faktycznie przyzwalają na bezczeszczenie pamięci milionów poległych, ignorowanie decyzji Trybunału w Norymberdze, rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ o niedopuszczalności gloryfikacji nazizmu” – powiedział Ławrow.