CBA alarmowało o aferze reprywatyzacyjnej. Prokurator nie chciała wszcząć śledztwaPORTAL POLSKIEGO RADIA SA

 

CBA alarmowało o aferze reprywatyzacyjnej. Prokurator nie chciała wszcząć śledztwa

ostatnia aktualizacja:17.03.2017 12:27

Prokurator z Prokuratury Okręgowej w Warszawie już w 2015 roku otrzymała zawiadomienie w sprawie nadużyć przy reprywatyzacji stołecznych nieruchomości, jednak odmówiła wszczęcia śledztwa. Postępowanie wszczął za to Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej w sprawie niedopełnienia obowiązków i rażącej obrazy przepisów prawa. 

Warszawa - widok na centrum od strony Alei Niepodległości

Warszawa – widok na centrum od strony Alei Niepodległości Foto: Cinematographer/Shutterstock.com

Jak informuje „Rzeczpospolita”, CBA przekazało prokurator Justynie B. 10 tomów akt, które Biuro zgromadziło m.in. dzięki podsłuchom. Materiał obejmował aż siedem wątków i wskazywał na liczne zaniedbania urzędników stołecznego ratusza. Wynikało z niego też, że do handlarzy roszczeń wyciekały z urzędu miasta informacje o działkach i prowadzonych postępowaniach. Prokurator nie zainteresowały też decyzje urzędników o zwrotach nieruchomości osobom nieuprawnionym. Jak podaje „Rzeczpospolita”, uznała ona, że jest „brak znamion czynu zabronionego”. 

Prokurator nie wszczęła śledztwa również w sprawie braku oświadczenia majątkowego byłego wicedyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Jakuba R., czy wyłudzenia słynnej willi Salamandra w Zakopanem.

Mimo toczącego się postępowania, Justyna B. nie została zawieszona, ponieważ śledztwo toczy się w sprawie, a nie przeciwko niej. Jeśli jednak zarzuty potwierdzą się, grozi jej wyrzucenie z zawodu. 

Afera reprywatyzacyjna wybuchła w lipcu 2016 r. i zaczęła się od zwrotu cennej działki na placu Defilad. Miasto oddało ją handlarzom roszczeń, choć państwo spłaciło przedwojennego właściciela – przypomina „Rzeczpospolita” i dodaje, że nadużycia można było zatrzymać już wcześniej. 

fc

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s