Wyborczej podpuszczanie na Białą Ruś


 

Znalezione obrazy dla zapytania Łukaszenka w mundurze

Wyborcza.pl

Czwartek16.03.2017

 

Idzie przełom na Białorusi

WYWIAD

Maciej Stasiński

16 marca 2017 | 04:00

21.12.2010 r. Iryna Bogdanowa, siostra Andrieja Sannikaua, płacze podczas demonstracji przeciw białoruskiemu reżimowi pod ambasadą Białorusi w Londynie.1 ZDJĘCIE

21.12.2010 r. Iryna Bogdanowa, siostra Andrieja Sannikaua, płacze podczas demonstracji przeciw białoruskiemu reżimowi pod ambasadą Białorusi w Londynie. (Fot. Lefteris Pitarakis ASSOCIATED PRESS)

 

Naród nienawidzi Łukaszenki. Ludzie spontanicznie wychodzą na ulice. A Rosja chce przejąć naszą gospodarkę i uczynić nas swoim poligonem wojskowym. Europa musi nam pomóc.

Maciej Stasiński: Od lutego na Białorusi trwają protesty. Pierwsze od lat. Powodem był dekret prezydenta Łukaszenki opodatkowujący uchylających się od pracy, taka synteza socjalizmu i kapitalizmu. Coś się u was zmienia? Polacy dawno takich wieści z Białorusi nie słyszeli.

Andrej Sannikau*: Nie tylko Polacy nie wiedzą, co się u nas dzieje. Chociaż akurat oni powinni rozumieć, że wydarzenia u najbliższego sąsiada mają wpływ także na nich, na dobre i na złe. Dziś Białoruś robi się ważna nie tylko dlatego, że wybuchły protesty. Białoruś może się stać poligonem armii rosyjskiej. W 2009 r. – jeszcze przed operacją krymską i okupacją…