Brunon Kwiecień odwołuje się od 13 lat więzienia za zamach, którego nie było


 

Znalezione obrazy dla zapytania Zamach na polski Sejm

WP.PLStrona główna serwisu

 

Marek Grabski

oprac.Marek Grabski

akt. 16.03.2017, 14:13

 

Sąd: będą wejściówki na rozprawę apelacyjną Brunona Kwietnia

Na rozprawę odwoławczą Brunona Kwietnia, skazanego nieprawomocnie na 13 lat więzienia za przygotowywanie zamachu terrorystycznego na Sejm, będą obowiązywać wejściówki – poinformował Sąd Apelacyjny w Krakowie. Apelacje rozpozna 5 i 6 kwietnia.

PAP / Jacek Bednarczyk

Osiem kart wstępu dla publiczności, osiem dla przedstawicieli mediów
Wprowadzenie kart wstępu dla publiczności oraz dla przedstawicieli mediów spowodowane jest względami organizacyjnymi oraz ograniczoną ilością miejsc na sali rozpraw – poinformowano w opublikowanym komunikacie sądu.
Przewidziano osiem kart wstępu dla publiczności oraz osiem kart wstępu dla przedstawicieli mediów. Pisemne wnioski, według wzoru i szczegółów zamieszczonych na stronie internetowej sądu, można składać od 20 do 29 marca.
Brunon Kwiecień odpowiadał przed sądem za przygotowywanie od lipca do listopada 2012 roku ataku terrorystycznego na konstytucyjne organy RP, nakłanianie w 2011 roku dwóch studentów do przeprowadzenia zamachu oraz nielegalne posiadanie broni i handel nią. Wyraził zgodę na publikowanie jego wizerunku i pełnych danych osobowych.
Według śledczych Brunon Kwiecień, doktor chemii, ówczesny pracownik naukowy Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, zamierzał zdetonować w pobliżu Sejmu 4 tony materiałów wybuchowych na bazie saletry, umieszczonych w pojeździe SKOT. Do eksplozji miało dojść podczas posiedzenia z udziałem prezydenta, premiera i ministrów – w trakcie rozpatrywania w Sejmie projektu budżetu.
W procesie, który rozpoczął się w styczniu 2014 roku, obrońcy wnosili o uniewinnienie oskarżonego twierdząc, że padł on ofiarą nielegalnej gry operacyjnej ABW. Świadkami incognito w procesie byli m.in. agenci ABW pod przykryciem, którzy kontaktowali się z Kwietniem pod koniec jego działalności i doprowadzili do ujęcia go. Brunon Kwiecieńprzyznał się do tego, że przygotowywał i opracowywał zamach na gmach Sejmu, natomiast nie poczuwał się do winy i twierdził, że był inspirowany przez osobę współpracującą z ABW.

 

21 grudnia 2015 roku krakowski sąd uznał chemika za winnego przygotowywania zamachu terrorystycznego na konstytucyjne organy RP, usiłowania nakłaniania dwóch studentów do przeprowadzenia takiego zamachu oraz nielegalnego posiadania broni i handel nią. Skazał go za to na karę łączną 13 lat pozbawienia wolności. Przedstawianie najważniejszych motywów wyroku trwało wówczas blisko 8 godzin. Wyrok jest nieprawomocny.
W areszcie od listopada 2012 roku
Według sądu, Kwiecień został zatrzymany w odpowiednim momencie, a ABW działała zgodnie z prawem. „Wszystkie elementy były realne, brakowało tylko ludzi, do zamachu mogłoby dojść już w 2011 roku” – podkreślił sąd. Sąd poinformował również, że w jego ocenie wszystkie procedury zostały zachowane i działania ABW były legalne.
Jak mówiła w ustnym uzasadnieniu sędzia Aleksandra Almert, po analizie zgromadzonego materiału sąd z całą stanowczością stwierdził, że oskarżony dopuścił się popełnienia wszystkich zarzucanych mu czynów.
– Nie ma dowodu, że oskarżony był namawiany, nakłaniany, prowokowany do zamachu na Sejm. Nie ma dowodu, że ktoś groził jemu lub jego rodzinie, by nakłonić go do zamachu na Sejm. Nie ma dowodu, że chciał się wycofać – powiedziała w ustnym uzasadnieniu wyroku.

 

Zdaniem sądu plan oskarżonego był realny i możliwy do przeprowadzenia, a oskarżony dysponował niezbędną wiedzą, możliwościami i urządzeniami, dokonał też niezbędnych ustaleń i przygotowań do zamachu.
Pisemne uzasadnienie wyroku wpłynęło do sądu 19 lipca 2016 roku. Zawierało w części jawnej ponad tysiąc stron, w części niejawnej – czterysta stron.
Jeszcze przed sporządzeniem pisemnego uzasadnienia wyroku apelację od niego złożył obrońca oskarżonego. Zgodnie z przepisami apelacja potraktowana została jako wniosek o pisemne uzasadnienie wyroku. Obrońca zaskarżył wyrok w całości – co do winy i co do kary – i podniósł zarzuty formalne, m.in. dotyczące wyboru sędziego z naruszeniem prawa oraz bezstronności sędziego i jednego z ławników. W konkluzji wnosił o uchylenie wyroku i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania. Po sporządzeniu uzasadnienia obrona uzupełniła swoją apelację.
Apelację złożył też obrońca współoskarżonego Macieja O., który za nielegalny handel bronią i nielegalne posiadanie broni został skazany na karę 2 lat więzienia w zawieszeniu na 4 lata.
Brunon Kwiecień przebywa w areszcie od 9 listopada 2012 roku. W grudniu ubieglego roku sąd przedłużył mu areszt o kolejne sześć miesięcy – do maja.

PAP

One thought on “Brunon Kwiecień odwołuje się od 13 lat więzienia za zamach, którego nie było

  1. Jego bezczelnosc nie ma granic. Facet grozil polowie znajomych wysadzeniem w powietrze, przewozil bomby srodkami transport publicznego, kupil chemikalia do otrzymania VX, wydal 20 tys. zlotych na odczyniki z ktorych nie powstala zadna praca naukowa. W stanach dostably dozywocie i nikt by sie z nim nie cackal, ale w Polsce zrobia z niego bohatera I jeszcze wydebi odszkodowanie. A co ze sprawa zabicia tesciowej? chyba sama sie nie zakopala w plytkim, lesnym grobie?

    Admin:
    Obywatela można skazać za dokonane i udowodnione mu przestępstwa.Sejm póki co stabilnie stoi.A intencje służb to zupełnie inna bajeczka

    Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.