Jak daleko jest od moralnych zobowiązań do rzeczywistej realizacji repatriacji?


Znalezione obrazy dla zapytania Ośrodek adaptacyjny w Pułtusku dla repatriantów

Początek repatriacji z Kazachstanu

Polskie Radio.pl

Premier: Polska wypełnia moralne zobowiązanie wobec repatriantów

ostatnia aktualizacja:15.03.2017 17:09

Polska wypełnia moralne zobowiązanie wobec repatriantów – mówi premier Beata Szydło. Szefowa rządu odwiedza dziś Pułtusk, gdzie znajduje się ośrodek adaptacyjny dla Polaków – repatriantów i rodzin – wracających ze Wschodu do ojczyzny.

 

  • Premier: to jest moralne zobowiązanie polskiego państwa wobec waszych przodków (IAR)

Premier Beata Szydło

Premier Beata SzydłoFoto: PAP/Marcin Obara

Premier mówiła, że niebawem będą oni mogli odbudować swoje życie w Polsce i zamieszkać w tym ośrodku. Jak podkreśliła, do tego potrzeba jeszcze kilku miesięcy – na dopełnienie niezbędnych formalności.

Równocześnie dodała, że „biletem do Polski” dla repatriantów będzie przyjęta w ubiegłym tygodniu przez rząd ustawa o repatriacji. Premier zapewniła, że niebawem zostanie ona uchwalona i podpisana przez prezydenta. Jak podkreśliła, ustawa repatriacyjna to zobowiązanie moralne polskiego państwa, które zostało teraz wypełnione. Beata Szydło zarzucała poprzednikom, że nie zrobili „nic”, by repatrianci mogli wrócić. Wystarczyła dobra wola, determinacja i konsekwencja – mówiła.

„Teraz będziemy dbali również o was”

Szefowa rządu dodała, że repatrianci wracają do kraju bezpiecznego, który stwarza wielkie możliwości dla obywateli. Zapewniła, że polskie władze potrafią bronić obywateli i ojczyzny i nie dadzą sobie narzucać zdania tych, którzy często potrafią nas wykorzystywać. Jak dodała, tylko idąc „z podniesioną głową” można zadbać o swoich obywateli. – Teraz będziemy dbali również o was – mówiła premier.

W ubiegłym roku do ośrodka adaptacyjnego w Pułtusku trafiło 150 osób polskiego pochodzenia z Kazachstanu. Rząd chce ułatwić powrót osobom zesłanym lub deportowanym przez władze ZSRR m.in. do Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji, lub azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej, a także ich potomkom. 

dcz

Zobacz więcej na tem