Bojownik Jan Maria walczy o polski szmal


 

Znalezione obrazy dla zapytania Rokita szuka szmalu

Wiadomości Gazeta.pl

 

Jan Rokita chce ponad pół miliona złotych zadośćuczynienia za internowanie w stanie wojennym

WB, PAP

15.03.2017 11:34

 

Jan Rokita

Jan Rokita (Fot. Cezary Aszkiełowicz/AG)

• Były polityk domaga się zadośćuczynienia za internowanie w latach 80.
• Rokita wnosi o odszkodowanie w wysokości ponad pół miliona złotych
• W 2010 roku są przyznał mu zadośćuczynienie w wysokości 25 tys. zł

 

Jan Rokita domaga się 550 tys. zł zadośćuczynienia i odszkodowania za krzywdy oraz utracone zarobki w związku z internowaniem w latach 80. We wniosku złożonym w sądzie były polityk chce zasądzenia za okres internowania: 259 tys. 303 zł jako zadośćuczynienia za doznane krzywdy oraz 290 tys. 697 zł odszkodowania za utracone zarobki – w sumie 550 tys. zł od Skarbu Państwa. W środę odbyła się pierwsza rozprawa we wznowionym procesie. Pełnomocniczka Rokity wniosła  przed sądem o wyłączenie jawności rozpraw, argumentując, że ten nie jest już osobą publiczną i chodzi o sprawy osobiste, których „nie chce i nie musi” ujawniać w mediach.

Dowiedz się więcej:

Kim jest Jan Rokita?

Rokita był na początku lat 80. przewodniczącym Niezależnego Zrzeszenia Studentów na Uniwersytecie Jagiellońskim, a jesienią 1981 przewodniczącym Komitetu Strajkowego NZS Uczelni Krakowskich. Został zatrzymany 21 stycznia 1982 r., a następnie internowany. Przebywał w ośrodku internowania w Załężu do lipca 1982 r. W 2010 r. sąd przyznał Janowi R. 25 tys. zł jako zadośćuczynienie za internowanie w czasie stanu wojennego. Była to maksymalna kwota, o jaką mogły się starać osoby internowane na podstawie ustawy z września 2007 r. Później zmieniły się przepisy i zniesiono górną granicę odszkodowania. 

Dlaczego proces nie jest w pełni jawny?

  • Moje przesłuchanie przybrałoby kształt wywiadu dla mediów, co uczyniłoby rozprawę całkowicie absurdalną – mówi sam zainteresowany. Jak powiedział, to jego prywatny proces, na temat którego nie chce się wypowiadać. Sąd zdecydował o wyłączeniu jawności rozprawy tylko na czas przesłuchania świadka.