Polska: NBP potwierdza – Ukraińcy psują rynek pracy


 

Xportal.plInformacje, Idea, Polityka14.03.2017

 

Polska: NBP potwierdza – Ukraińcy psują rynek pracy

14 marca 2017 15:42

Ciekawą opinię w swoim najnowszym raporcie publikuje Narodowy Bank Polski. Podczas gdy przez wiele miesięcy proimigracyjni „eksperci” podkreślali, że choć na polskim rynku pracy coraz więcej jest Ukraińców, to nie ma się czego obawiać, bo nie odbierają Polakom zatrudnienia i nie mają wpływu na zaniżanie wynagrodzeń. Tymczasem, według NBP, sprawy mają się inaczej.

W „Raporcie o inflacji” przygotowanym przez NBP eksperci banku podkreślają, że napływ pracowników ze Wschodu na nasz rynek pracy faktycznie nie przyczynia się do spadku zatrudnienia Polaków, jednak w kwestii wynagrodzeń ma to duży wpływ. Dynamika wzrostu płac, mimo rozwoju tzw. rynku pracownika, jest umiarkowana i nie było jej przyspieszenia, zaś w ostatnim kwartale 2016 r. spadła.

„Ograniczająco na dynamikę wynagrodzeń nominalnych nadal oddziałuje napływ pracowników z Ukrainy” – napisano wprost w raporcie NBP. Do tej pory z ust ekspertów padały zapewnienia, że Polacy nie mają się czego obawiać, a nawet powinni się cieszyć, że z Ukrainy przyjeżdża do nas siła robocza, bo po prostu brakuje u nas rąk do pracy. – Ukraińcy nie zabierają Polakom miejsc pracy, ani nie zaniżają wynagrodzeń – mówił w styczniu br. Tomasz Dudek, dyrektor operacyjny agencji Otto Polska, cytowany przez „Rzeczpospolitą”. W podobnym tonie wypowiadała się Konfederacja Lewiatan.

(Na podst. SuperBiz)