Holandia zaognia konflikt z Ankarą wbrew poprawności politycznej i miłości bliźniego


Znalezione obrazy dla zapytania demolowanie poprawności politycznej

PolskieRadio.pl WiadomościInformacje

Zaostrza się spór na linii Holandia-Turcja. Zawieszone stosunki dyplomatyczne wysokiego szczebla

ostatnia aktualizacja:14.03.2017 07:24

Turcja zawiesiła stosunki dyplomatyczne wysokiego szczebla z Holandią, a ambasador tego kraju, który przebywa poza Turcją, ma zakaz powrotu do Ankary. Do Turcji od dziś nie przyleci zresztą żaden holenderski dyplomata. Decyzje te podjęto podczas wieczornego posiedzenia tureckiego rządu, a poinformował o nich wicepremier Numan Kurtulmus.

  • Eksperci o sporze Holandia-Turcja. Relacja Sylwii Białek (IAR)

Tureckie władze zamknęły holenderski konsulat w Stambule

Tureckie władze zamknęły holenderski konsulat w StambuleFoto: PAP/EPA/SEDAT SUNA

Powiedział on też, że Europa nie wywiązuje się z umowy dotyczącej uchodźców i w związku z tym Turcja musi ją „ponownie rozpatrzyć”. Numan Kurtulmus podkreślił, że działania Holandii w stosunku do tureckich ministrów świadczą o „zapaści Europy”.

Turcja_Holandia_EPA.jpg

Ostry spór między Holandią i Turcją

Konflikt rozgorzał, gdy w piątek Holandia nie udzieliła zgody na lądowanie w Rotterdamie samolotu z szefem tureckiego MSZ Mevlutem Cavusoglu, zaś turecka minister ds. rodziny i polityki społecznej Fatma Betul Sayan, która przybyła na wiec do Rotterdamu mimo jego odwołania, została eskortowana przez holenderską policję do granicy z Niemcami.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wezwał w niedzielę międzynarodowe organizacje do nałożenia sankcji na Holandię, mówiąc, że kraj ten zachowuje się jak „republika bananowa”.

Zobacz obraz na Twitterze

Zobacz obraz na Twitterze

Obserwuj

The Ankara Times @TheAnkaraTimes

#Turkey-Netherlands tension rises amid calls for calm: http://www.dha.com.tr/turkeynetherlands-tension-rises-amid-calls-for-calm_1476160.html#.WMeMQ1TOTRE.twitter … pic.twitter.com/2rX4onjTP3#NEWS

06:30 – 14 mar 2017

 

  • podanych dalej

 

 

  • polubień

 

Zapowiedział również, że Holandia „zapłaci cenę i nauczy się, czym jest dyplomacja”. Działanie jej władz nazwał rasizmem oraz „rodzajem islamofobii”.

Także premier Turcji zapowiedział środki odwetowe wobec Holandii za niewpuszczenie na jej terytorium tureckiej minister ds. rodziny i polityki społecznej. – Ograniczono jej swobodę przemieszczania się i zmuszono do opuszczenia terytorium Holandii, łamiąc wszystkie międzynarodowe i dyplomatyczne zasady. Wszyscy powinni wiedzieć, że Turcja odpowie w możliwie najsurowszy sposób – powiedział Binali Yildirim.

W odpowiedzi na decyzje Holandii tureckie władze zamknęły w sobotę holenderską ambasadę w Ankarze oraz konsulat w Stambule. Jednocześnie tureckie MSZ oświadczyło, że życzy sobie, by holenderski ambasador w Turcji, który przebywa na urlopie, „przez jakiś czas” nie wracał do Turcji.

Obserwuj

Zaki Qayoumi @iamzaki

Turkey-Netherlands row: Dutch ambassador barred http://www.bbc.com/news/world-europe-39262002 … @BBCWorld this keeps escalating. Populism = bad cc: @ONU_fr @538

06:36 – 14 mar 2017

Heavy security outside Dutch consulate in Istanbul - 13 March

Turkey-Netherlands row: Dutch ambassador barred – BBC News

Ankara says it is suspending high-level meetings with Dutch officials as a bilateral row escalates.

bbc.com

 

  • podanych dalej

 

 

  • polubień

 

kh

Zobacz więcej na temat: świat turcja holandia konflikty międzynarodowe dyplomacja