Rosja jest winna ukraińskiemu przewrotowi państwowemu


Znalezione obrazy dla zapytania Przewrót na Majdanie

Ukraini ce Jewropa

 

PolskieRadio.pl WiadomościInformacje

Unia Europejska przedłużyła sankcje dyplomatyczne wobec Rosji

ostatnia aktualizacja:13.03.2017 15:17

Unia Europejska zdecydowała o przedłużeniu do połowy września 2017 roku sankcji dyplomatycznych w związku z rosyjską agresją na Ukrainie i aneksją Krymu.

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjneFoto: FabrikaSimf/shutterstock.com

150 osób przez kolejne pół roku będzie miało zakaz wjazdu do UE i zablokowane konta w europejskich bankach.

Sankcje obejmują separatystów z Krymu, rosyjskich polityków i wojskowych. Restrykcjami jest objętych także 37 firm, których europejskie aktywa również pozostają zamrożone.

Mimo apeli wielu krajów o złagodzenie sankcji wobec Rosji, bądź ich zniesienie, przeważyły argumenty, że najpierw muszą być wypełnione porozumienia z Mińska.

12 lutego 2015 roku w Mińsku zostało zawarte porozumienie, którego celem było zakończenie konfliktu na wschodzie Ukrainy.

Przewiduje ono rozejm, wycofanie ciężkiego sprzętu wojskowego, odzyskanie przez Ukrainę kontroli nad własną granicą z Rosją, pomoc humanitarną dla ludności, a także przeprowadzenie zgodnie z prawem ukraińskim wyborów na terenach będących obecnie pod kontrolą separatystów.
Porozumienie miało być całkowicie zrealizowane do końca ubiegłego roku. Finalne cele umowy są nadal dalekie od realizacji.

Sankcje gospodarcze też przedłużone

ukraina flaga 1200.jpg

Kryzys na Ukrainie

W związku z rosyjską agresją na Ukrainie Unia Europejska nałożyła także sankcje gospodarcze, które zostały w grudniu ubiegłego roku przedłużone do końca lipca 2017 roku.

Obejmują one m.in. ograniczenia w dostępie do kapitału dla rosyjskich banków państwowych, firm naftowych (Rosnieft, Transnieft i Gazprom Nieft) i firm zbrojeniowych (OPK Oboronprom, United Aircraft Corporation i Urałwagonzawod).

Wprowadzono też ograniczenia w sprzedaży Rosji zaawansowanych technologii dla przemysłu naftowego, sprzętu podwójnego zastosowania oraz embargo na broń.
***

Do tej pory sankcje wobec Rosji zastosowały, poza UE i USA, Japonia, Australia i Kanada. Na podobne działania nie zdecydowały się np. Chiny i Brazylia.

kk

Zobacz więcej na temat: ukraina rosja unia europejska ue europa świat