Legutko w sprawie unijnej patologizacji


Znalezione obrazy dla zapytania Unijna patologizacja

PolskieRadio.pl Polskie Radio 24Dwóch Na Jednego

Prof. Ryszard Legutko: ws. wyboru Donalda Tuska zawiedli wszyscy sojusznicy

ostatnia aktualizacja:12.03.2017 17:22

– Zdumiewa mnie w komentarzach, że rząd polski popełnił straszną gafę, zmarginalizował się i zrobił rzecz, za którą może zostać ukarany. Odkąd wystawianie swojego kandydata na przewodniczącego Rady Europejskiej jest przestępstwem i rzeczą kompromitująca? To pokazuje, jaki osiągnęliśmy poziom patologizacji w Unii Europejskiej – mówił w audycji Dwóch na Jednego prof. Ryszard Legutko, europoseł.

 

  • 12.03.17 Prof. Ryszard Legutko w audycji Dwóch na Jednego

Prof. Ryszard Legutko

Prof. Ryszard LegutkoFoto: http://rlegutko.pl

Donald Tusk został wybrany na drugą, 2,5-roczną kadencję przewodniczącego Rady Europejskiej. Stało się to mimo sprzeciwu polskiego rządu, który jako oficjalnego kandydata zgłosił Jacka Saryusza-Wolskiego.

– Jedną z rzeczą, o którą walczyliśmy, to transparentność i szanowanie reguł w Unii Europejskiej. To nie tylko się nie udało, ale cała procedura była ilustracją tego, o co nam chodziło. Tak naprawdę nie było żadnego głosowana, przesłuchiwania kandydatów. Wszystko ustalono już wcześniej – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Prof. Ryszard Legutko przyznał, że ws. wyboru Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej zawiedli wszyscy sojusznicy. – Część się wycofała w ostatniej chwili. Niektórzy prosili o zwolnienie z danego wcześniej słowa, że wywierana jest na nich presja. W polityce wystarczy świadomość strachu, nie musi on być konkretny – tłumaczył.

Podkreślił również, że polski rząd przeciwstawił się kandydaturze Donalda Tuska z powodów merytorycznych. – Trudno było go poprzeć, ponieważ zachował się agresywnie – mówił. Jednocześnie zauważył, że nie powinien zostać zmarnowany potencjał Jacka Saryusz-Wolskiego. – Ruch należy do niego. Saryusz-Wolski jest znawcą spraw europejskich, z pewnością znajdzie odpowiednie dla siebie miejsce. Jego osoba bardzo wzmocniłaby polską delegację w grupie Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy. Na razie jest to jednak sytuacja hipotetyczna – powiedział prof. Legutko.

Gość Polskiego Radia 24 mówił także o stanie polskiej opozycji, która „wystrzelała potężną amunicję na sprawy błahe”. – Jeśli opozycja nie wpadnie na nowy pomysł i świeżą strategię jakościowo, to zabrnie w ślepą uliczkę i będzie bez szans – powiedział europoseł. Jego zdaniem opozycja znajduje się w stanie chaosu i nie zmieni tego nawet sprawa wyboru Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej.

 

Program Dwóch na Jednego prowadzili Jerzy Jachowicz i Agaton Koziński.

Polskie Radio 24/dds

Dwóch na Jednego – wszystkie audycje