“Śmierć Lachom” piszą Ukraińcy na polskich grobach


Znalezione obrazy dla zapytania Krzyże

Strona główna serwisu

 

Zuzanna Śmigiel

oprac.Zuzanna Śmigiel

akt. 12.03.2017, 12:01

 

Ukraina. Kolejny akt wandalizmu na polskich pomnikach

Do zdarzenia doszło we lwowskim Podkamieniu, gdzie nieznani sprawcy zniszczyli pomniki upamiętniające zamordowanych tam Polaków.

IPN

Ukraińscy wandale część pomników oblali czerwoną farba., a na centralnym monumencie krzyża napisali „Śmierć Lachom”.
Pomniki w Podkamieniu (obwód lwowski) upamiętniają zamordowanych przez Ukraińską Armię Powstańczą (UPA) w 1944 roku Polaków.
Przypomnijmy, że nie jest to pierwszy tak incydent. Do aktów wandalizmu na zachodnie Ukrainy. Na początku stycznia 2017 roku nieznani sprawcy zniszczyli pomnik w Hucie Pieniackiej. Tam wandale piętnując pomniki skrótem „SS” i pomalowali je również w kolorach flagi UPA.

RMF/WP

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

 

Fot. Warta-1/Facebook

Ukraina: Sprofanowano polskie pomniki we Lwowie i Podkamieniu

Dodane przez Zalewski

Opublikowano: Niedziela, 12 marca 2017 o godz. 10:10:06

Na Ukrainie nieznani sprawcy sprofanowali polskie pomniki, ku czci zamordowanych profesorów we Lwowie oraz pomordowanych przez UPA w Podkamieniu. Na obu upamiętnieniach umieszczono napisy „śmierć Lachom” (Polakom) oraz oblano je czerwoną farbą.

 

Jak podaje portal Zaxid.net, w piątek 10 marca br. na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie pomnik zamordowanych profesorów lwowskich oblano czerwoną farbą i napisano „śmierć Lachom”.

„Policja dowiedziała się o tym z mediów społecznościowych, a konkretnie z grupy „Warta-1”. Teraz na miejscu pracuje grupa śledczo-dochodzeniowa. Ale, na ile mi wiadomo, wszystkie napisy już starto” – portal cytuje urzędniczkę lwowskiej policji Switłanę Dobrowolską.

Informację o usunięciu napisów podano też na grupie „Warta-1”.

Dzisiaj na tej samie grupie „Warta-1” na portalu Facebook pojawiła się informacja o sprofanowaniu kolejnego polskiego pomnika na Ukrainie, tym razem w Podkamieniu, na upamiętnieniu ofiar mordu dokonanego przez UPA na Polakach w Podkamieniu (obwód lwowski). On także został oblany czerwoną farbą, napisano też „śmierć Lachom” oraz umieszczono swastykę.

To kolejna już profanacja pomnika ku czci pomordowanych profesorów lwowskich, do podobnej doszło w maju 2009 roku, wówczas również pojawił się napis „śmierć Lachom”.

Zobacz: Profanacja pomnika profesorów – artykuł z 13 maja 2009 roku

Co warte podkreślenia, profanacji upamiętnienia w Podkamieniu dokonano w rocznicę bestialskiej napaści na klasztor dominikański w Podkamieniu przez kureń UPA i oddział 4. Galicyjskiego Pułku Ochotniczego SS Dywizji SS-Galizien, która miała miejsce 12 marca 1944 roku. Zamordowano wówczas od 400 do 600 Polaków. Ustalono nazwiska 122 ofiar.

Zobacz: Polska apokalipsa w Podkamieniu

Zaxid.net / Warta-1 / Kresy.pl